fbpx

Koniec núteným živnostiam? Novela zasiahne státisíce Slovákov

Reklama
Na snímke minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Vláda chce zasiahnuť proti núteným živnostiam. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš pripravuje novelu Zákonníka práce, vďaka ktorej sa jasne definuje rozdiel a hranice medzi živnosťou a riadnym pracovným pomerom. Na nútenú živnosť totiž na Slovensku robí až 100-tisíc Slovákov.

Nútená živnosť (tzv. Švarc systém) je u nás pomerne rozsiahla. Zakročiť chce však rezort práce, a to jasnými hranicami medzi živnosťou a prácou na TPP, uviedol portál Peniaze. Práve preto sa chce minister Erik Tomáš stretnúť so Slovenským živnostenským zväzom a zamestnávateľmi, aby rozbehol diskusiu a prišli na riešenia.

„Viac ako 100 tisíc ľudí je na nútenej živnosti, napriek tomu, že vykazujú znaky pracovnoprávneho vzťahu. Máme vysokú mieru nútených živností na Slovensku, v rámci rebríčka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sme na popredných miestach, čo nie je dobrý stav. Rozumiem zamestnancovi, ktorý je prinútený byť živnostníkom a má vyšší čistý príjem. Nie je to však dobré do budúcnosti, napríklad pri odchode do dôchodku, keď zistí, aký nízky dôchodok budete mať,“ vyhlásil na tlačovke minister Erik Tomáš.

Podľa jeho slov je neprijateľné, aby boli zamestnanci nútení vykonávať prácu na živnosť len preto, aby nemuseli zamestnávatelia platiť odvody a poskytovať aj ďalšie pracovné benefity. Erik Tomáš chce okrem iného prebrať aj minimálne mzdy a kolektívne zmluvy.

Legislatívu prijme však až po tom, čo to prerokuje so zainteresovanými stranami. „Legislatíva nevznikne skôr, kým sa neporozprávame so všetkými zainteresovanými, aby sme dosiahli kompromis alebo nejaký súhlas,“ uzavrel.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie