Na Slovensku sa blíži obdobie, keď viacerým obnoviteľným zdrojom energie skončí podpora garantovaných výkupných cien, ktorá bola nastavená na 15 rokov. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík sa vyjadril, že štát by v tejto podpore nemal pokračovať.
Obnoviteľné zdroje by mali fungovať bez dotácií
Podľa Holjenčíka sa situácia dotkne viacerých druhov obnoviteľnej energie, vrátane solárnych, veterných, biomasových či vodných elektrární, uvádza portál openiazoch.sk. Zdôraznil, že ďalšie predlžovanie podpory by mohlo negatívne ovplyvniť verejné financie, spôsobiť tlak na rast cien elektriny a znevýhodniť nových hráčov na trhu. ÚRSO zastáva názor, že výrobcovia elektriny by sa mali postupne osamostatniť a fungovať bez štátnych dotácií.
„Budúcnosť obnoviteľných zdrojov spočíva v tom, aby sa elektrina a teplo využívali priamo v mieste ich výroby,“ vysvetlil Holjenčík. Lokálne využitie energie podľa neho znižuje potrebu budovania rozsiahlej prenosovej siete, čím sa zvyšuje efektivita celého systému.
Tvrdší postoj voči špekulantom
Predseda regulačného úradu sa už v minulosti vyjadroval kriticky k štátnym doplatkom na obnoviteľné zdroje. Upozornil, že éra štedrých dotácií sa skončila a odkázal, že štát nebude ďalej podporovať špekulatívne podnikanie v oblasti zelenej energie.
Podľa jeho slov má Slovensko vďaka vysokému podielu jadrovej energie stabilný a nízkoemisný energetický mix, pričom až 75 % elektriny pochádza z čistých zdrojov. To krajine umožňuje udržiavať vyváženú a udržateľnú energetickú politiku bez potreby ďalších rozsiahlych dotácií do obnoviteľných zdrojov.