KONIEC tolerancie. Čo sa vám stane, ak budete jazdiť od JANUÁRA 2026 bez PZP? Vodiči, dobre si to ROZMYSLITE

Zdroj: Canva
Reklama

Dlhé roky platilo, že ak ste šoférovali bez povinného zmluvného poistenia (PZP), v najhoršom prípade vám hrozila pokuta. A aj to len v prípade, že ste narazili na prísnejšiu hliadku alebo ak sa váš prípad dostal na okresný úrad.

Realita bola benevolentná – sankčný systém fungoval slabo, pokuty sa vymáhali len zriedka a mnohí vodiči túto „dieru v systéme“ vedome využívali.

Ako uviedol finsider.sk, od začiatku budúceho roka sa má situácia radikálne zmeniť. Ministerstvo vnútra pripravuje zásadnú reformu systému kontroly PZP. Kľúčová zmena spočíva v tom, že policajti si budú môcť priamo pri kontrole v reálnom čase overiť, či je vozidlo poistené. Ak nebude, vodič príde okamžite o doklady aj evidenčné čísla auta. Takéto vozidlo sa stane nepojazdným.

Bez zaplatenia nie je platné poistenie

Jedným z častých trikov bolo využívanie návrhov poistných zmlúv – vodiči si vytvorili zmluvu, ktorú nikdy nezaplatili, no pri kontrole sa ňou preukázali. Tento systém sa má skončiť. Do databázy budú vstupovať len reálne uzavreté a zaplatené zmluvy. Policajt tak bude presne vedieť, či poistenie naozaj existuje. Počíta sa aj s okamžitým prenosom údajov z poisťovní do centrálneho registra.

Česko ako vzor – aj Slovensko chce funkčný systém

Zavádzanie týchto zmien sa inšpiruje českým modelom. V Česku už polícia funguje na rovnakom princípe – uzatvorená poistka sa v priebehu sekúnd dostane do centrálnej databázy. Policajt tak má ihneď prístup k aktuálnym údajom a dokáže rozhodnúť, či vozidlo môže byť na ceste. Slovensko plánuje nasadiť rovnaký systém, čím sa zamedzí špekuláciám a falošným dokladom.

Drahé následky pre neplatičov

V súčasnosti nie je výnimočné, že vodiči jazdia celé mesiace bez platného PZP. Štát za šesť rokov zaznamenal viac než 1,8 milióna prípadov jazdy bez poistenia, no uložených bolo len zhruba 32-tisíc pokút. Navyše, vymožených bolo necelých 44 % z nich. Okrem finančných strát pre štát to znamená aj nespravodlivosť pre poctivých vodičov – tí totiž v konečnom dôsledku prispievajú na škody spôsobené nepoistenými motoristami.

Elektronické preukazovanie poistenia nestačí

Aj keď sa vodič môže preukázať PZP v elektronickej forme, papier či PDF dokument nie je zárukou pravdivosti. Podľa odborníkov nie je zložité podobný dokument sfalšovať. Práve preto bude rozhodujúce jediné – záznam v oficiálnej databáze. A ak v nej poistenie nenájde policajt pri kontrole, vodič si môže auto odparkovať – na veľmi dlhý čas.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis