Od pondelka môže nastať situácia, kedy budú pacienti u lekárov nútení platiť za vyšetrenia v plnej výške. Tento problém sa podobá situácii z minulého roka. Niektoré z týchto zmlúv už vypršali na konci januára.
Jaroslava Orosová, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov, upozornila, že v súčasnosti väčšine lekárov skončili dodatky k zmluvám so zdravotnými poisťovňami a momentálne sú v procese dohadovania podmienok. Informujú tvnoviny.sk.
Problémom nie je ani tak neochota ambulancií uzatvárať nové zmluvy s poisťovňami, ako skôr fakt, že ministerstvo zdravotníctva zdržuje rozdelenie financií zo štátneho rozpočtu. To má na starosti určenie, koľko peňazí pôjde ambulanciám. Pôvodný termín na vydanie vyhlášky, 1. február, ministerstvo nepostačilo dodržať, čo sa stáva každoročne. V dôsledku meškania sa poisťovne rozhodujú uzatvárať so zdravotníkmi iba krátkodobé zmluvy, ktoré im dávajú čas na dohodu, ale táto neistota vyvoláva veľký tlak.
Orosová varuje, že tento časový tlak môže spôsobiť, že sa lekári a poisťovne nedohodnú včas, čo by malo negatívny dopad na pacientov. Tí by sa v takom prípade mohli ocitnúť v situácii, kde by boli nútení zaplatiť za ošetrenie z vlastného vrecka. Kritiku na meškanie ministerstva zdravotníctva už dlhodobo vyslovujú aj samotné poisťovne.
Ministerstvo zdravotníctva však uistilo, že vyhlášku už finalizuje a čoskoro bude postúpená do legislatívneho procesu. Očakávajú, že po jej prijatí budú schopní podrobne informovať verejnosť. Pri príprave vyhlášky sa pritom zohľadňujú aj zvyšujúce sa mzdy lekárov v súlade s dohodou s Lekárskym odborovým združením.
Ak sa však do konca apríla situácia nevyjasní, hrozí, že lekári nebudú ochotní podpísať nové zmluvy s poisťovňami, čo by mohlo viesť k vážnym problémom pre pacientov.