Kontrolná misia europoslancov je fraška, hovorí Neveďalová. Označovať nemeckého kancelára za Führera je za čiarou, kritizuje Wiezik

Katarína Roth Neveďalová, Michal Wiezik, Téma
Na Slovensko zavítal kontrolný výbor Európskeho parlamentu na prešetrenie čerpania eurofondov. V relácii Téma s Petrom Bielikom o nej diskutovali europoslanci Katarína Roth Neveďalová (Smer-SSD) a Michal Wiezik (PS). Zdroj: TV Spark; TASR/Jaroslav Novák
Reklama

Na Slovensko zavítala delegácia Európskeho parlamentu, aby preverila čerpanie eurofondov, pričom v centre pozornosti sa ocitla kauza pochybných penziónov a čerpania dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Europoslanci Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD) a Michal Wiezik (PS) v diskusii Téma s Petrom Bielikom ostro konfrontovali svoje pohľady na misie z Bruselu, vyhrážky nemeckého kancelára, aj dôveryhodnosť slovenských inštitúcií. Ostrejšie slová nechýbali ani pri téme predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen či vojnového konfliktu na Ukrajine.

Diskusiu rozprúdili slová nemeckého kancelára Merza, ktorý pohrozil Slovensku a Maďarsku odobratím eurofondov, ak budú narúšať jednotnú zahraničnú politiku Európskej únie. Katarína Roth Neveďalová to označila za prehnané a nevhodné: „Tieto slová boli podľa mňa veľmi prehnané, bolo to úplne nevhodné. V Európskej únii sa nedá povedať, že keď s niečím nesúhlasíte, tak vás odstrihnú. Takéto vyhrážanie je nesprávne a zaváňa minulosťou, keď mohol byť len jeden správny názor.“

Neveďalová zároveň upozornila, že rozhodovanie v EÚ je založené na konsenze a nie je možné jednostranne blokovať fondy bez dohody všetkých členských štátov. Podľa nej slová kancelára Merza boli skôr snahou zaujať a získať pozornosť na sociálnych sieťach, než reálnym politickým krokom.

Michal Wiezik reagoval na ostré prirovnanie Smeru-SD, keď kancelára nazvali „Führerom“: „Tá asociácia s tým slovom jednoznačne odkazuje na fašistickú minulosť Adolfa Hitlera, takže určite je to znevažujúce. Politika sa posúva do sféry influencerstva, kde ide o dopad na sociálnych sieťach, nie o reálny politický účinok.“

Misia europoslancov na Slovensku

Neveďalová upozornila, že výbor pre kontrolu rozpočtu nemá právomoc priamo zastaviť eurofondy, môže však iniciovať vyšetrovanie alebo požiadať Európsku komisiu či prokuratúru o ďalšie kroky. Kritizovala, že niektorí členovia delegácie, najmä český europoslanec Zdechovský, využívajú situáciu na politickú kampaň: „Je trápne, ak niekto označuje moju republiku za banánovú. Slovensko žiadna banánová republika nie je.“

Wiezik však upozornil na vážnosť situácie a na to, že dôvodom na obmedzenie eurofondov môže byť veľká korupcia alebo rozpad právneho štátu. „Sú dve veci, ktoré môžu ohroziť čerpanie eurofondov – veľká korupcia a rozpad právneho štátu. Tieto podozrenia neboli počas našej misie vyvrátené.“ Pripomenul, že Slovensko už v minulosti čelilo vysokým korekciám pri priamych platbách v poľnohospodárstve po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, čo súviselo s netransparentnosťou a korupciou.

Kauza penziónov: Systémový problém alebo nafúknutá bublina?

Moderátor otvoril otázku, či je kauza niekoľkých penziónov dostatočne závažná na to, aby ohrozila čerpanie eurofondov. Neveďalová zdôraznila, že Slovensko je otvorené vyšetrovaniu a že PPA (Poľnohospodárska platobná agentúra) prešla za ministra Takáča veľkou rekonštrukciou.

„Ak sú nejaké podozrenia, nech sa to vyšetruje. Na to máme orgány, napríklad OLAF (Európsky úrad pre boj proti podvodom, pozn. red.), auditné inštitúcie. Nepáči sa mi, že sa z toho robí politika,“ uviedla europoslankyňa. Wiezik však upozornil, že nejde len o päť penziónov, ale o 51 objektov, ktoré sú stále v dobe udržateľnosti a mali by plniť účel, za ktorým boli financované. „Tu naozaj nejde o ten počet, ktorý sa nakoniec ukáže, tu ide o princíp. Ide o systém, ktorý umožňuje, že po desiatich rokoch od spustenia výzvy máme vážne pochybnosti o tom, že verejné prostriedky, ktoré mali zveľaďovať agroturizmus, boli zneužité na súkromné haciendy,“ zdôraznil europoslanec.

Podľa Wiezika Najvyšší kontrolný úrad konštatoval, že PPA dlhodobo nekontrolovala projekty, čím umožnila systémové zneužívanie fondov. Kontrolné orgány síce predložili odporúčania na nápravu, no PPA ich často odmietala alebo odkladala, čím podľa Wiezika priamo či nepriamo podporovala zneužívanie eurofondov.

Efekt investícií v zdravotníctve

Wiezik v diskusii porovnal efektívnosť využitia eurofondov na zdravotnícke projekty a na rekreačné zariadenia. „Za 1,6 milióna eur z európskych prostriedkov dokázali kompletne vybaviť dve operačné sály a zvýšiť kapacitu ústavu na 300 operácií ročne. Potom si zoberte opačnú situáciu, že 1,6 milióna eur je využitých na súkromné haciendy, ktoré sa len tvária ako ubytovacie zariadenia a efekt pre verejnosť je nulový,“ kritizuje Wiezik.

Neveďalová však upozornila, že peniaze sú alokované na konkrétne typy projektov a nie je správne ich porovnávať. „Netreba porovnávať peniaze na zdravotníctvo a na rekreačné kapacity. Každá oblasť má svoje určené zdroje. Ak bolo pochybenie, nech sa vyšetruje, ale netreba z toho robiť obrovský škandál,“ uviedla.

Wiezik doplnil, že projekty na ubytovacie zariadenia často neprešli ani kritériom konkurencieschopnosti a zvýhodňovali jedného konkrétneho príjemcu oproti ostatným, čo je nespravodlivé.

Kauza Pfizergate

V relácii zaznela aj téma tzv. „Pfizergate“, teda netransparentnej komunikácie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej pri nákupe vakcín proti covidu-19. Wiezik zdôraznil: „Daňoví poplatníci majú právo na všetky informácie o nakladaní s verejnými prostriedkami. Súdny dvor EÚ skonštatoval, že komunikácia nebola transparentná. Plne podporujem, aby bolo všetko zverejnené.“

Vysvetlil, že v Európskom parlamente sa o tejto téme hlasovalo, no debatu zablokovala absencia väčšiny, pričom najväčšiu zodpovednosť nesie frakcia Európskej ľudovej strany, odkiaľ pochádza aj von der Leyenová. „My sme hlasovali za všetky návrhy na otvorenie debaty o tejto téme. Bohužiaľ, každý chcel presadiť len svoj návrh, a preto debata nebola,“ doplnila Neveďalová.

Geopolitické napätie a vojna na Ukrajine

Záver diskusie patril geopolitickým otázkam a vojne na Ukrajine. Neveďalová vyzýva na deeskaláciu a mierové rokovania. „Mali by sme tlačiť na mierové rokovania. Väčšina ľudí v EÚ už chce pokoj a mier. Nemyslím si, že väčšina chce pokračovanie konfliktu,“ uviedla. Wiezik však upozornil na riziká ústupkov voči Rusku: „To, že sa Ukrajina bráni a ubráni, je kľúčové pre budúcnosť Európy. Ak sa Ukrajina neubráni, posilní to ambície agresívnej vojny Ruska. Prímerie za cenu veľkých ústupkov len pripraví pôdu pre ďalší konflikt.“ Podľa Wiezika je potrebné, aby Európa podporovala Ukrajinu, kým sa agresor nezastaví, inak hrozí ďalšia eskalácia a opakovanie konfliktu.

Ako na transparentnosť?

Diskusia ukázala rozdielne pohľady na využívanie eurofondov, úlohu kontrolných orgánov aj geopolitickú situáciu. Obaja europoslanci sa však zhodli, že transparentnosť a efektívne využívanie európskych peňazí sú kľúčové pre dôveru v Slovensko aj v samotnú Európsku úniu. „Je to vážna vec a je v záujme Slovenska, aby presvedčilo všetkých kompetentných, že s tými peniazmi nakladať vie a že sa tu nevytvára čierna diera, v ktorej peniaze zmiznú,“ uzavrel Michal Wiezik.

Sledujte reláciu Téma s Petrom Bielikom na našom YouTube

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova