fbpx

Kontroverzná reforma súdnictva v Mexiku: Konflikt s USA a obvinenia z ústavného porušenia

Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

USA, najväčší obchodný partner Mexika, upozornili, že reforma súdnictva v krajine môže ohroziť ich vzájomné vzťahy, ktoré sú založené na dôvere investorov v právny rámec Mexika. Dosluhujúci prezident Andrés Manuel López Obrador v piatok varoval, že ak Najvyšší súd zablokuje jeho kontroverzný plán na reformu súdnictva, pôjde o „hrubé porušenie“ ústavy. Podľa tejto reformy by sudcov mali voliť priamo občania. TASR informuje podľa agentúry AFP.

 

Reforma vyvolala nielen pobúrenie opozície, ale aj obavy Spojených štátov a medzinárodných investorov. Súčasní sudcovia, ktorí v auguste vstúpili do štrajku, sa tiež postavili proti reforme a požiadali Najvyšší súd, aby do legislatívneho procesu zasiahli, čo podľa prezidenta nemá „žiadny právny základ“.

 

López Obrador na tlačovej konferencii vyhlásil: „Zastavenie procesu analýzy, diskusie a prípadného schválenia ústavnej reformy by bolo odchýlkou a samozrejme hrubým porušením ústavy.

 

Dolná komora mexického parlamentu, kde má Obradorova strana MORENA a jej spojenci po júnových voľbách dvojtretinovú väčšinu, už v stredu schválila plán reformy. V Senáte, kde vládnej koalícii chýba jedno kreslo k dvojtretinovej väčšine, sa o ňom bude rokovať budúci týždeň.

 

López Obrador tvrdí, že súčasné súdnictvo je skorumpované a slúži záujmom politickej a hospodárskej elity. Kritizoval Najvyšší súd za to, že bránil niektorým jeho navrhovaným reformám v oblastiach ako energetika a bezpečnosť. Reforma súdnictva má podporu aj jeho nástupkyne, Claudie Sheinbaumovej, ktorá úrad prevezme 1. októbra.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie