Viac ako polovica voličov SaS si myslí, že by mal exminister vstúpiť do existujúcej strany. V minulosti mu svoju stoličku ponúkal bývalý líder strany Richard Sulík. Korčok odmietol.
Podporovatelia PS sú rozdelení v podstate na polovice: 38 percent si myslí, že by mal založiť vlastnú stranu, 40 percent, že by mal vstúpiť do už existujúcej. Vzhľadom na vzorku však možno povedať, že tieto možnosti sú v skutočnosti vyrovnané.
Naopak, voliči Smeru, Hlasu a SNS si v drvivej väčšine myslia, že exminister zahraničných vecí by svoju politickú kariéru nemal ďalej rozvíjať v straníckej politike. Vo všetkých troch prípadoch takto reagovali tri štvrtiny opýtaných.
Líder zjednotenej opozície
Ďalšou teoretickou možnosťou, ktorá sa v prípade Korčoka spomína, je, že by sa stal lídrom zjednotenej parlamentnej opozície. Takémuto nápadu však nepraje ešte viac opýtaných než v prípade vstupu do straníckej politiky. Proti sa vyjadrilo 60 percent respondentov.
No keď veľké čísla rozmeníme na drobné a pozrieme sa na podporu tohto nápadu medzi voličmi jednotlivých strán, vidíme, že nie všetci sú tak zásadne proti. Práve naopak, voliči progresívcov a SaS túto možnosť vítajú. A to celkom zásadným spôsobom.
V oboch prípadoch by Korčoka na čele zjednotenej opozície chceli vidieť až tri štvrtiny podporovateľov týchto dvoch strán. To by v prípade vstupu Korčoka do straníckej politiky nahrávalo scenáru užšej spolupráce medzi SaS a PS. Tieto dve strany totiž majú veľmi podobných voličov.
No pod zjednotenou opozíciou sa myslí viac strán. Okrem iného aj KDH či Slovensko Igora Matoviča. Tu však už nie sú nálady také jednoznačné. V prípade kresťanských demokratov takéto líderstvo nepodporuje ani polovica opýtaných. V prípade Matovičovho hnutia je to o čosi viac ako polovica.
A opäť, na úplne opačnom brehu stoja voliči Smeru, SNS a Hlasu, kde sú proti takejto idei takmer všetci ich podporovatelia.
Agentúra FOCUS uskutočnila prieskum verejnej mienky formou osobných rozhovorov v dňoch od 17. apríla do 24. apríla. Výberovú vzorku tvorilo 1017 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.