Od septembra prichádza v Košiciach k výraznej zmene v parkovaní pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Doterajšia výhoda, ktorá im umožňovala bezplatne parkovať na bežných parkovacích miestach, sa ruší. Mesto argumentuje, že nový systém skenovania áut odhalil nárast počtu vydaných ŤZP lístkov, čo podľa magistrátu naznačuje možné zneužívanie tohto benefitu. Odteraz tak budú mať držitelia preukazu ŤZP nárok na bezplatné parkovanie len na špeciálne vyznačených miestach.
Jednou z dotknutých je aj pani Margita, ktorá má preukaz ŤZP už takmer 15 rokov. Informuje STVR. Rozhodnutie mesta ju sklamalo a vníma ho ako necitlivý krok voči ľuďom, ktorí sú skutočne hendikepovaní a potrebujú sa dostať do mesta bez dodatočných prekážok. Pripúšťa, že existujú aj jednotlivci, ktorí systém zneužívajú, no podľa nej by sa nemalo plošne trestať všetkých.
„Veľmi mi je to ľúto, že takto pristupuje mesto k ľuďom, ktorí sú fakt hendikepovaní,“ zareagovala na tento počin.
Mesto svoje rozhodnutie opiera o dôvodovú správu, v ktorej uvádza, že kontrola oprávnenosti parkovania je problematická. Kontrolór či mestský policajt totiž musí čakať na vodiča, aby mu ukázal, že preukaz používa v súlade so zákonom. Magistrát preto volí radikálnejší prístup – namiesto posilnenia kontroly zruší možnosť parkovať zadarmo na bežných miestach úplne.

Zároveň však mesto sľubuje, že ŤZP osoby budú môcť bezplatne a bez časového obmedzenia využívať takzvané všeobecné vyhradené parkovacie miesta pre ŤZP. Podľa hovorkyne mesta Jany Poľovej predstavujú tieto miesta viac než päť percent zo všetkých parkovacích kapacít v zóne s regulovaným parkovaním, čo presahuje zákonom stanovené minimum štyroch percent.
S týmto tvrdením však nesúhlasí Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP). Podľa jeho hovorkyne Štefánie Kačalkovej sa samotní držitelia preukazu často sťažujú, že vyhradené parkovacie miesta sú obsadené, a teda prakticky neprístupné. Úrad preto namieta, že zmena neprináša systémové zlepšenie, ale skôr obmedzenie.

Kriticky sa ÚKOZP stavia aj k spôsobu, akým chce mesto problém riešiť. Navrhuje, aby sa radšej zefektívnila kontrola oprávnenosti používania preukazov, než aby sa uplatňoval hromadný postih vo forme plošného rušenia benefitov.
Košický magistrát pritom prisľúbil vytvoriť nové vyhradené miesta v centre mesta, predovšetkým v blízkosti zdravotníckych zariadení. Na týchto miestach síce bude možné parkovať bezplatne, avšak iba na obmedzený čas. Celá situácia tak vyvolala vlnu nesúhlasu a kritiky – zatiaľ čo mesto tvrdí, že reaguje na zneužívanie a nedostatočnú kontrolu, samotní postihnutí a ich zastupitelia hovoria o necitlivom prístupe, ktorý môže v praxi skomplikovať každodenné fungovanie tých, ktorí pomoc a úľavy skutočne potrebujú.