Košická Zoo po boji so slintačkou a krívačkou hlási škody. Straty rátajú v stovkách tisíc eur

SLAK Zoo Košice
Na snímke vľavo je výstražný nápis zakazuje vstup do uzatvorenej farmy dobytka v karanténe v Darnózseli, na severozápade Maďarska 2. apríla 2025. Vpravo je upozornenie pri vstupe do košickej zoo v pondelok 28. apríla 2025. Zdroj: FOTO TASR/DUNA/MTI/Tamas Vasvari , FOTO TASR/František Iván, FOTO TASR/Henrich Mišovič, koláž: iStream
Reklama

Po mesiacoch prísnych opatrení prichádza pozitívna správa. Slintačka a krívačka už niekoľko dní nebola zaznamenaná v nových lokalitách, a tak sa obmedzenia postupne zmierňujú. Košická zoologická záhrada, ktorá v dôsledku zatvorenia utrpela straty vo výške takmer 300 000 eur, opäť privítala návštevníkov. Napriek otvoreniu však zostávajú v platnosti sprísnené hygienické opatrenia, ktoré chránia zvieratá aj ľudí.

Opatrenia sa uvoľňujú, hrozba ustupuje

V dôsledku priaznivého vývoja v šírení slintačky a krívačky dochádza k postupnému uvoľňovaniu preventívnych opatrení. Vzhľadom na to, že už niekoľko dní nebola potvrdená v žiadnej novej oblasti, od dnešného dňa dochádza k zmierneniu obmedzení — a to aj pre zoologické záhrady na východnom Slovensku. Košická zoo pritom oznámila, že nútené zatvorenie ju pripravilo o približne 300 000 eur.

Od pondelka umožnila Štátna veterinárna a potravinová správa presuny ohrozených zvierat v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji za určitých podmienok — a to medzi chovmi a na pastviny. Informovala o tom agentúra TASR.

Zvieratá musia mať potvrdenie od príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, musia byť minimálne 30 dní v jednom chove a musia vykazovať negatívne výsledky na prítomnosť vírusu. Presun na pastvu si krvné testy nevyžaduje, pokiaľ sa zvieratá nestretnú s inými chovmi.

Zoologické záhrady opäť vítajú návštevníkov

Zariadenia sprístupnené verejnosti, vrátane zoologických záhrad a cirkusov v Prešovskom a Košickom kraji, môžu svoje brány opäť otvoriť. Podmienkou zostáva dezinfekcia vozidiel a návštevníkov pri vstupe a výstupe, ako aj zákaz kontaktu návštevníkov so zvieratami a ich kŕmenia.

Košická zoologická záhrada v pondelok oficiálne obnovila prevádzku. Ako uviedla vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu Eva Malešová, návštevníci musia prejsť dezinfekčnou rohožou, vykonať dezinfekciu rúk a rešpektovať obmedzenia pri vstupe a výstupe. Zároveň zoo dočasne zakázala vstup psom.

„Návštevníci však musia dodržiavať dočasné obmedzenia, ktoré sa dotýkajú sprísnených opatrení biologickej bezpečnosti. Pri vstupe musia prejsť cez dezinfekčnú rohož a ich povinnosťou je aj dezinfekcia rúk. Keďže rovnaké pravidlo platí aj pri opúšťaní areálu, zoo prispôsobila podmienky pohybu na bráne,“ informovala TASR vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová.

Bezpečnostné opatrenia zahŕňajú aj zákaz akéhokoľvek kŕmenia zvierat, vrátane používania automatov na granule, a úplné vylúčenie fyzického kontaktu so zvieratami.

„Obmedzenia si vynútili aj malú obchádzku v návštevníckej trase na mieste, kde je sústredených viac druhov zvierat citlivých na tento vírus. Sprísnené hygienické opatrenia naďalej platia pri pohybe zásobovacích áut a vozidiel, ktoré musia prejsť a vyjsť cez dezinfekčný brod pri služobnom vchode,“ priblížila.

V areáli je upravená aj trasa pre návštevníkov, aby sa minimalizoval kontakt so zvieratami citlivými na infekciu. Pohyb zásobovacích vozidiel prebieha cez dezinfekčné brody a všetko náradie i pomôcky podliehajú prísnej dezinfekcii. Presuny zvierat v rámci zoo sú až do odvolania zakázané.

Košická Zoo je v strate takmer o 300 000 eur

Finančné straty spôsobené šírením slintačky a krívačky a súvisiacimi opatreniami dosiahli takmer 300 000 eur.

Práve obdobie zatvorenia, ktoré zasiahlo atraktívnu časť sezóny, spôsobilo výrazné výpadky v návštevnosti a príjmoch. Napríklad v apríli minulého roka navštívilo zoo viac než 26 000 ľudí, pričom počas Veľkej noci s priaznivým počasím by zoo podľa odhadov privítala najmenej 10 000 návštevníkov, čo by znamenalo príjem približne 60 000 eur.

Tohtoročné ohniská slintačky a krívačky boli potvrdené najprv v Nemecku, následne v Maďarsku a napokon aj na Slovensku, pričom posledný prípad sa objavil 17. apríla na farme na severozápade Maďarska.

Slintačka a krívačka je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie postihujúce sudokopytníky, ako sú hovädzí dobytok, ošípané, ovce či kozy. Nevyhýba sa ani voľne žijúcim živočíchom. Choroba sa šíri nielen priamym kontaktom, ale aj vzduchom a kontaminovanými povrchmi. Riziko prenosu na človeka je síce veľmi nízke, no opatrenia na zabránenie jej šírenia sú nevyhnutné.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova