Kedysi kľúčová súčasť slovenskej ekonomiky čelí sérii insolvencií. Ide o textilný priemysel, ktorý bol kedysi základom slovenskej ekonomiky. Teraz čelí sérii bankrotov. Najnovšie do konkurzu išla textilná firma z Humenného, ktorá sa dostala do finančných problémov kvôli vysokým dlhom a dlhodobým stratám.
Situácia sa v posledných mesiacoch výrazne zhoršila
Po páde socializmu sa kedysi silný sektor, ktorý zamestnával tisíce ľudí v spoločnostiach ako Makyta Púchov, Ozeta Trenčín či Tatraľan Kežmarok, dostal do ťažkostí. Lacná konkurencia z Ázie a rastúce výrobné náklady viedli k tomu, že mnoho podnikov zaniklo.
Teraz k nim pribúda aj DaMaR experience z Humenného. Spoločnosť, ktorá sa zaoberala výrobou odevov a poťahov pre nábytkársky a automobilový priemysel, sa dostala do problémov po pandémii, keď jej jeden z dodávateľov nevyplatil faktúru vo výške takmer 30-tisíc eur. Aj keď spoločnosť dostala v minulosti dotáciu vo výške 83-tisíc eur od ministerstva práce, dlhy sa opäť nahromadili, ako informujú Hospodárske noviny.
Pandémia a energetická kríza mali výrazný dopad na mnohé firmy. Spoločnosti ako Eterna v Bánovciach nad Bebravou, Makyta v Púchove či Egotex v Prešove museli ukončiť svoju činnosť. Najnovším prípadom konkurzu je textilná spoločnosť z Humenného.
Dlhy a dlhodobé straty
Situácia vo firme DaMaR experience bola už roky problematická. Aj keď výroba generovala obraty v státisícoch eur, v období medzi rokmi 2019 a 2023 bola firma v zisku len raz, pričom počas ostatných rokov sa jej nahromadili straty.
Podľa portálu Finstat dosahujú záväzky spoločnosti 85-tisíc eur, pričom najväčšiu časť tvorí 57-tisícový dlh voči Sociálnej poisťovni. Viac než 19-tisíc eur predstavuje dlh na daniach voči Finančnej správe a zvyšok sú záväzky voči zdravotným poisťovniam.
Spoločnosť sa sama prihlásila do konkurzu, ktorý bol vyhlásený 6. marca. Podľa poslednej účtovnej závierky zamestnávala 40 ľudí. Na otázky ohľadom príčin krachu a možnosti splácania dlhov zatiaľ nereagovala.
Krach spoločnosti DaMaR experience je ďalším varovným signálom o zložitej situácii v slovenskom textilnom priemysle. Šičky postupne prichádzajú o zamestnanie a známe značky sa vytrácajú z trhu.