Narodil sa v Grécku, v súčasnosti žije v Kanade a viac ako 10 rokov prežil na exotickej Kube. Gregory Alempakis si tu pred rokmi vzal za ženu talentovanú balerínu a získal aj kubánske občianstvo. Ako sa žije v jednej z posledných bášt komunizmu?
Bienvenido a Cuba! Na ďalekom karibskom ostrove nájdete všetok lesk a biedu, ktorú by ste od tejto časti sveta očakávali. Na prvý pohľad si zamilujete prvotriedne cigary, nákazlivú pouličnú hudbu, staručké Cadillacy a dokonalé pláže… Pre turistov doslova raj na zemi, avšak pre domácich, uväznených už viac ako 60 rokov v socialistickej spoločnosti, je život na Kube skôr peklom.
Chudobní, no vzdelaní
„Prvýkrát som sem vycestoval na 6 mesiacov v roku 2000,“ spomína Gregory. „Vtedy bolo všetko pekné, hotel servíroval bohatý all inclusive a och, tie krásne pláže!“ Na ostrove sa časom rozhodol zostať. Oženil sa s Kubánkou, získal občianstvo a ako hovorí so smiechom, „potom sa všetko pokašľalo.“
Kuba stagnuje prakticky od roku 1959, kedy tu Revolúcia zastavila čas a prevrátila krajinu naruby. Antické rádiá, zachovalé tradičné lekárne a ikonické klasické americké autá však nie sú moderným retro trendom, skôr obrazom Kuby, ktorá zastala v čase a konštantne opravuje to najnevyhnutnejšie, len aby ako krajina fungovala.
„Kubánci sú však úžasne húževnatí. Sú chudobní, ale ťažku hlavu si z toho nerobia, pretože tu aj tak nikto nič nevlastní a všetci sú na tom v podstate rovnako,“ vysvetľuje Gregory. „Nie sú horkokrvní, práve naopak. Sú rozvážni a vzdelaní. Radi tancujú aj pijú. Zvlášť muži, keďže nemajú prácu a nič lepšie než rum na programe dňa nie je.“
Gregory si zamiloval nielen miestnych, ale aj kubánske pláže. Tie najkrajšie našiel v mestách Santiago De Cuba, Camagüey, Santa María či Trinidad. A čo hlavné mesto? „Havana je jedno úžasné mesto, no nemá pekné pláže. Zato je plná života, zábavy a krásnej architektúry,“ hovorí. „Každý deň tu na jedinečnej šou Copacabana vystupujú stovky miestnych umelcov. Nájdete tu krásne autá zo 60-tych rokov. Netuším, ako ich dodnes udržiavajú pri živote, ale je ich tam plno a stále jazdia.“
Cigary na stehnách
Kubu si zamiloval aj kvôli svojej veľkej láske — cigarám. Karibský ostrov má jedinečné podnebie, stáročnú tradíciu produkcie tabaku a provinciu Pinar del Río, kde sa podľa Gregoryho pestuje ten najkvalitnejší tabak na svete. „Cigary tu na svojich spotených stehnách skutočne šúľajú mladé dievčatá, menej ako 20-ročné. V tej vlhkosti to musí byť fuška, ale vďaka nej majú takú krásnu vôňu a príchuť,“ hovorí s úškrnom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)