Britský kráľ Karol III. sa rozhodol vyradiť z prevádzky kráľovský vlak, ktorý slúžil monarchii od čias kráľovnej Viktórie.
Kráľ Karol III. usúdil, že je najvyšší čas vyradiť z prevádzky vlak, ktorého história siaha až do čias kráľovnej Viktórie, pretože jeho prevádzka je príliš drahá a pre modernejšie železničné systémy by si vyžadovala výraznú modernizáciu, informuje agentúra AP na základe správy z Buckinghamského paláca.
Jazdu ukončí po takmer 160 rokoch
Kráľovský vlak čoskoro naposledy opustí stanicu. „Pri napredovaní nesmieme byť viazaní minulosťou,“ povedal James Chalmers, úradník paláca zodpovedný za kráľovské finančné záležitosti. „Rovnako ako sa mnohé časti práce kráľovskej domácnosti zmodernizovali a prispôsobili dnešnému svetu, nastal aj čas na najkrajšie rozlúčky, keďže sa snažíme byť disciplinovaní a progresívni pri rozdeľovaní finančných prostriedkov.“
Vlak, ktorý tvorí súprava deviatich vagónov a ktoré sa dajú pripojiť ku komerčným lokomotívam, bude vyradený z prevádzky niekedy pred skončením platnosti súčasnej zmluvy o údržbe v roku 2027. Tým sa ukončí jedna z tradícií, ktorá siaha až do roku 1869, keď si kráľovná Viktória objednala dva špeciálne vagóny na svoje cesty.
Rozhodnutie bolo oznámené počas výročného brífingu paláca pre novinárov o kráľovských financiách. Kráľovská rodina už štvrtý rok po sebe dostane verejné financovanie vo výške 86,3 milióna libier (100,1 miliónov eur) vrátane 34,5 milióna libier (40 miliónov eur) na financovanie rekonštrukcie Buckinghamského paláca v priebehu 12 mesiacov do marca 2026.
Tieto peniaze pochádzajú z mechanizmu známeho ako Sovereign Grant, ktorý vyčleňuje 12 % čistého príjmu z korunného majetku na financovanie oficiálnych povinností kráľa a ďalších členov kráľovskej rodiny. Korunný majetok je portfólio nehnuteľností, ktoré vlastní panovník počas svojej vlády. Nehnuteľnosti sú odborne spravované a kráľ s nimi nemôže nakladať.
Chce znížiť náklady
Korunný majetok je jednou z mnohých pamiatok feudálnej minulosti Británie. Kráľ Juraj III., ktorý vládol počas Americkej revolúcie, sa v roku 1760 vzdal správy korunných pozemkov parlamentu výmenou za fixnú platbu z ministerstva financií.
Kráľovské financie zostávajú témou verejnej diskusie, pričom Karol III. sľúbil zoštíhliť výdavky monarchie a znížiť náklady, aby zabezpečil prežitie inštitúcie.
Buckinghamský palác poukázal na to, že hoci suverénny grant zostal za posledné štyri roky nezmenený, inflácia znížila jeho hodnotu. Ak by sa grant zvyšoval v súlade s infláciou, tento rok by predstavoval približne 106 miliónov libier (123 miliónov eur), uviedol palác.
Základný grant bol doplnený o 21,5 milióna libier (25 miliónov eur) z príjmov generovaných nehnuteľnosťami mimo korunného panstva. Tento príjem sa zvýšil o 1,7 milióna libier (2 milióny eur), čo bolo spôsobené rekordným rokom návštev Buckinghamského paláca a špeciálnymi prehliadkami novo zrekonštruovaného východného krídla.
Výhody pre krajinu
Craig Prescott, expert na ústavné právo na Londýnskej univerzite, uviedol, že financovanie kráľovskej rodiny je v porovnaní s celkovými nákladmi britského štátu relatívne malé a prináša krajine hmatateľné výhody.
„Je to niečo, čo stavia Britániu na svetovú scénu spôsobom, akým to dokáže len máloktorá iná vec,“ povedal a poznamenal, že napríklad pohreb kráľovnej Alžbety II. bol najväčším podujatím, na ktorom sa stretli svetoví lídri v histórii a kráľova korunovácia bola vysielaná po celom svete. „Je to jedna z tých vecí, na ktoré ľudia ukazujú, keď myslia na Britániu.“
Celkovo sa kráľovská rodina zúčastnila 1 900 verejných vystúpení v Spojenom kráľovstve a v zahraničí. Približne 93 000 hostí sa zúčastnilo 828 podujatí v kráľovských palácoch.