fbpx

Kráľ popu Michael Jackson zomrel pred 15 rokmi. Takýto mal život

Reklama
Na snímke Michael Jackson. Zdroj: X/The Independent/Getty

Fanúšikovia na celom svete si v týchto dňoch pripomenú 15 rokov od úmrtia kráľa popu, speváka a skladateľa Michaela Jacksona. Zomrel nečakane 25. júna 2009 vo veku 50 rokov, iba pár dní pred návratom na koncertné pódiá s novým koncertným projektom This Is It. Zomrel na predávkovanie propofolom, ktorý mu podával jeho osobný lekár Conrad Murray. Pochovaný je na cintoríne Forest Lawn Park v Glendale v losangeleskom dištrikte v súkromnej časti hrobky Great Mausoleum.

Jeho smrť vyvolala reakcie po celom svete, Jacksonovu televíznu spomienkovú bohoslužbu, ktorá sa konala v Staples Center v Los Angeles, videlo podľa odhadov viac ako 2,5 miliardy ľudí. Na jeho slávny moonwalk a piesne nemožno zabudnúť, predaj jeho platní prevýšil 500 miliónov nahrávok.

Michael Joseph Jackson bol jedným z deviatich detí Josepha a Katerine Jacksonových, narodil sa 29. augusta 1958 v Gary, meste na brehu Michiganského jazera. Od mala bol veľmi vnímavý, vedel imitovať čo videl a počul. V roku 1966 zostavil otec, bývalý gitarista skupiny Falcons, rodinnú kapelu, ktorú tvorilo päť synov – Marlon, Jermaine, Tito, Jackie a najmladší Michael.

Po škole ich otec naložil do mikrobusu a odviezol na koncerty, vracali sa nad ránom a ráno išli do školy. Michaelov vzťah k otcovi nebol dobrý, v detstve ho vraj bil, čo bolo pre neho impulzom, aby sa vlastnou húževnatosťou vymanil spod jeho tlaku.

Michael mal 13 rokov, keď dostal aj sólovú zmluvu s firmou Motown. V júni 1971 vyšiel prvý album Got To Be There a v novembri toho istého roku 1971 aj prvý rovnomenný singel. V októbri 1972 viedol prvýkrát americký rebríček so skladbou Ben. Zoznámil sa s producentom Quincym Jonesom, ktorý výrazne ovplyvnil jeho ďalšiu kariéru.

Prvýkrát spolupracovali na úspešnom albume Off The Wall. Jeho predaj prevýšil sedem miliónov výliskov a získal cenu Grammy. V novembri 1982 vyšiel album Thriller, z ktorého sa stal najpredávanejší album v USA aj celosvetovo, viedol všetky významné albumové rebríčky a získal sedem cien Grammy.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie