Kráľovná Alžbeta II. bola roky v nevedomosti. Netušila, že má vedľa seba ŠPIÓNA

Kráľovná Alžbeta II., Buckinghamský palác. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP, Wikimedia Commons/Julian Herzog
Reklama

Súbory, ktoré uchovávajú britské tajné spravodajské služby, zvyčajne zostávajú utajované niekoľko desaťročí, no agentúry smerujú k väčšej otvorenosti.

Kráľovná Alžbeta II. bola roky v nevedomosti pred dvojitým životom jej dlhoročného umeleckého poradcu. Ten pôsobil ako sovietsky špión, o čom úradníci paláca nechceli panovníčke povedať, aby jej nepridávali na starostiach.

Tajomstvá z britskej spravodajskej služby

Zaujímavé informácie odhalili novoodtajnené dokumenty, píše agentúra AP. Súbory o kráľovskom historikovi umenia Anthonym Bluntovi patria medzi záznamy spravodajskej agentúry MI5, ktoré v utorok zverejnil britský národný archív.

Priniesli nové svetlo na špionážny kruh spojený s Cambridgeskou univerzitou v 30. rokoch 20. storočia, ktorého členovia prezrádzali tajomstvá Sovietskemu zväzu priamo z britskej spravodajskej služby.

Blunt, ktorý pracoval v Buckinghamskom paláci v kancelárii Surveyor of the Queen’s Pictures (oddelenie kráľovských zbierok), bol roky podozrievaný zo špionáže, kým sa v roku 1964 konečne priznal, že ako vysoký dôstojník MI5 počas druhej svetovej vojny odovzdal tajné informácie ruskej špionážnej agentúre KGB.

Pridalo by jej to na starostiach

V jednom z novozverejnených súborov dôstojník MI5 poznamenáva, že Blunt pocítil „hlbokú úľavu“, keď vyšli informácie na povrch. Na oplátku za informácie, ktoré poskytol, si Blunt mohol ponechať svoju prácu, rytiersky titul a spoločenské postavenie – a kráľovná bola zjavne dlho držaná v nevedomosti.

V roku 1972 jej súkromný tajomník Martin Charteris povedal šéfovi MI5 Michaelovi Hanleymu, že „kráľovná o tom nevedela a on (Blunt) nevidel žiadnu výhodu v tom, že by jej o tom mal povedať. Len by to pridalo na jej starostiach a nedalo by sa s tým nič urobiť.“

V obave z mediálneho rozruchu sa to vláda rozhodla povedať panovníčke v roku 1973, keď bol Blunt chorý. Obávali sa, že po Bluntovej smrti by novinári publikovať príbehy bez obáv zo žaloby pre urážku na cti.

Charteris uviedol, že Alžbeta II. „to všetko zobrala veľmi pokojne a bez prekvapenia“ a „spomenula si, že bol podozrievaný už dávno“ začiatkom 50. rokov. Historik Christopher Andrew v oficiálnej histórii MI5 hovorí, že kráľovnej bolo predtým povedané o Bluntovi len vo „všeobecnosti“.

Blunta ako špióna verejne demaskovala premiérka Margaret Thatcherová v Dolnej snemovni v novembri 1979. Napokon ho zbavili rytierskeho titulu, no nikdy nebol trestne stíhaný. Zomrel v roku 1983 vo veku 75 rokov.

Kráľovná Alžbeta II. bola roky v nevedomosti pred dvojitým životom jej dlhoročného umeleckého poradcu Anthony Bluntom. Ten pôsobil ako sovietsky špión, o čom úradníci paláca nechceli panovníčke povedať, aby jej nepridávali na starostiach. Foto: https://www.nationalarchives.gov.uk/

Plánovaná výstava

Súbory, ktoré uchovávajú britské tajné spravodajské služby, zvyčajne zostávajú utajované niekoľko desaťročí, no agentúry smerujú k väčšej otvorenosti. Niektoré z novozverejnených dokumentov sa objavia na výstave s názvom „MI5: Oficiálne tajomstvá“, ktorá sa otvorí v Národnom archíve v Londýne koncom tohto roka.

Dvaja z cambridgeských špiónov, Donald Maclean a Guy Burgess, utiekli do Ruska v roku 1951. Tretí, Kim Philby, pokračoval v práci pre zahraničnú spravodajskú agentúru MI6 napriek tomu, že bol podozrievaný. Ako dôkaz jeho dvojtvárnosti ho v januári 1963 konfrontoval v Bejrúte jeho priateľ a kolega z MI6 Nicholas Elliott.

Odtajnené súbory obsahujú Philbyho napísané priznanie a prepis jeho diskusie s Elliottom. Philby v ňom priznal, že zradil Konstantina Volkova, dôstojníka KGB, ktorý sa v roku 1945 pokúsil utiecť na Západ, pričom so sebou priniesol podrobnosti o špiónoch v britskej spravodajskej službe – vrátane samotného Philbyho.

Cítil obrovskú lojalitu

V dôsledku Philbyho zásahu bol Volkov v Istanbule unesený, odvezený späť do Moskvy a popravený. Elliott uviedol, že Philby dodal, že keby mal znova viesť svoj život, pravdepodobne by sa správal rovnako.

„Skutočne som cítil obrovskú lojalitu k MI6. Zaobchádzali so mnou veľmi, veľmi dobre a našiel som si tam naozaj úžasných priateľov,“ povedal Philby podľa prepisu. „Ale hlavnou inšpiráciou bola druhá strana.“

Philby sa zdôveril Elliottovi, že stál pred voľbou, teda „medzi samovraždou a trestným stíhaním“. Namiesto toho utiekol do Moskvy, kde v roku 1988 zomrel.

Cambridgeskí špióni boli inšpiráciou pre nespočetné množstvo kníh, filmov a televíznych relácií, vrátane série z roku 2023 „A Spy Among Friends“, v ktorej hrajú Guy Pearce ako Philby a Damian Lewis ako Elliott. Blunt vystupoval v roku 2019 v epizóde „The Crown“, ktorú hral Samuel West.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti