Kristersson bude rokovať s Erdoganom o podpore členstva Švédska v NATO

Na archívnej snímke z 8. novembra 2022 švédsky premiér Ulf Kristersson (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas spoločnej tlačovej konferencie v Ankare. Kristersson absolvuje v pondelok 10. júla 2023 stretnutie s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom s cieľom získať podporu Turecka pre vstup svojej krajiny do NATO. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan blokuje vstup Švédska z dôvodu dlhodobého sporu o (z pohľadu Ankary) laxný prístup Štokholmu k údajným kurdským militantom žijúcim v tejto škandinávskej krajine. FOTO TASR/AP
Reklama

Švédsky premiér Ulf Kristersson absolvuje v pondelok stretnutie s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom s cieľom získať podporu Turecka pre vstup svojej krajiny do NATO. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan blokuje vstup Švédska z dôvodu dlhodobého sporu o (z pohľadu Ankary) laxný prístup Štokholmu k údajným kurdským militantom žijúcim v tejto škandinávskej krajine.

Erdogan v nedeľu v telefonickom rozhovore americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi povedal, že Švédsko prijatím nového protiteroristického zákona urobilo krok správnym smerom. Štokholm však podľa tureckej prezidentskej kancelárie tento pokrok neutralizoval povolením nedávneho protestu pred mešitou v Štokholme, počas ktorého bolo zapálených niekoľko strán Koránu, posvätnej knihy moslimov.

Švédsko na vstup do NATO potrebuje súhlas všetkých členských krajín. Okrem Turecka ho zatiaľ nedostalo ani od Maďarska. V utorok sa v litovskej metropole Vilnius začína dvojdňový (11. – 12. júla) summit NATO. Jedno z tém má byť aj vstup Švédska do Aliancie. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na pondelok zvolal stretnutie s Erdoganom i Kristerssonom s cieľom vyriešiť rozpory. Šéf NATO uviedol, že Švédsko splnilo svoje záväzky voči Turecku vyplývajúce z dohody z vlaňajšieho summitu NATO v Madride.

Švédsko spolu so susedným Fínskom upustilo od svojej dlhoročnej vojenskej neutrality po tom, čo Rusko vlani vo februári zaútočilo na Ukrajinu. Obe krajiny následne signalizovali svoj zámer vstúpiť do NATO. Fínsko do Aliancie vstúpilo začiatkom apríla tohto roka a stalo sa jej 31. členskou krajinou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia