Kto bude Homofób roka 2025? V hre sú Šimkovičová, Separ aj Kližan

šimkovičová separ kližan LGBT
Na snímke ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, raper Separ, tenista Martin Kližan a ilustračná fotografia. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák, INSTAGRAM / separ__dms, FOTO TASR/Jaroslav Novák, ISTOCK/Felix Geringswald, koláž: iStream
Reklama

Pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii, ktorý spadá na 17. mája, odštartuje už 12. ročník kontroverznej ankety „Homofób roka“. Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko zverejnili päť mien nominovaných za homofóbne výroky či skutky. Do hlasovania sa môže zapojiť verejnosť až do 16. júna.

Hlasovanie je spustené: Nominácie odzrkadľujú politiku, šport aj hudbu

Anticena „Homofób roka“, ktorú každoročne organizujú ľudskoprávne iniciatívy, sa vracia po vlaňajšej prestávke spôsobenej napätou spoločenskou situáciou. Tento rok sa medzi nominovanými objavili známe mená z rôznych oblastí verejného života. Od politiky cez umenie až po šport. Novinkou je, že organizátori po prvýkrát nehodnotia iba verbálne prejavy, ale aj konkrétne činy, píše portál tvnoviny.sk.

Až do 16. júna si môžete v hlasovaní na webovej stránke Inštitútu ľudských práv vybrať favorita, ktorý si odnesie toto ocenenie.

Kto sa dostal do finálovej pätice?

Tento rok sú v hre:

  • Martina Šimkovičová, ministerka kultúry, za výrok: „LGBTI+ mimovládky už od ministerstva kultúry nedostanú ani cent.“
  • Igor Matovič, predseda hnutia Slovensko, za hanlivé narážky na predsedu parlamentu Petra Pellegriniho: „Pellegrini si oblieka červené tangáče a pozýva si rôznych mužov do bytu.“
  • Separ, raper, za výrok zameraný na výučbu rodovej identity v školách: „Ja len nesúhlasím s tým, aby sa na základných školách na prvom stupni dávalo deťom na výber, či sú radiátor alebo žehlička.“
  • Martin Kližan, bývalý profesionálny tenista, za otvorenú podporu Daniela Bombica, známeho šírením nenávistných postojov voči menšinám.
  • Rudolf Huliak, minister cestovného ruchu a športu, za vyjadrenie: „Tvrdo a striktne sa ohradzujeme proti šíreniu tu demagogickej ideológie progresívneho liberalizmu, ktorou je ideológia LGBT a 72 nezmyslov, ktoré nazývajú rodmi.“

Organizátori zdôrazňujú, že anketa vzniká výlučne z dobrovoľných príspevkov. Žiadna inštitúcia, nadácia ani štát ju nepodporujú. „Skôr ako sa začnú znova šíriť nejaké dezinformácie, by som chcela verejne prehlásiť, že na kampaň Homofób roka sme nikdy nedostali od štátu ani od žiadnej nadácie ani cent – slovenskej ani zahraničnej, žiadne granty, žiadne dotácie,“ ozrejmila Zuzana Slamená z Dúhového Slovenska.

História ankety: Jediný víťaz, ktorý si cenu prevzal osobne, bol Andrej Danko

Od svojho vzniku v roku 2012 sa anticena stala zrkadlom verejného diskurzu o právach LGBTI+ ľudí. V minulosti ju „vyhrali“ osobnosti ako Štefan Harabin, Anna Záborská, Igor Matovič či košický arcibiskup Ján Orosch.

Jediným laureátom, ktorý sa osobne stretol s organizátormi a cenu si prevzal, bol Andrej Danko. Po rozhovore s nimi svoje vyjadrenia zmiernil.

Cieľom kampane nie je len pomenovať problematické vyjadrenia, ale aj otvoriť spoločenskú diskusiu o diskriminácii, stereotypoch a zodpovednosti verejných činiteľov. Kto z pätice nominovaných získa nelichotivý titul Homofób roka 2025, rozhodne verejnosť online na stránke Inštitútu ľudských práv. Výsledky budú známe po 16. júni.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis