Kto najviac PORUŠOVAL pravidlá kráľovskej etikety? Tieto zákony platia pre každého v monarchii

Britská kráľovská rodina je známa svojou eleganciou a správaním. Zdroj: X/Blairsun🇬🇧👑🇬🇧 God save The King! , The Royal Family,The Royal Butler
Reklama

Používanie slova „toaleta“ je údajne pre anglické vyššie vrstvy rovnako nepríjemné ako používanie slova „f-word“.

Okrem slova „toaleta“ a „prepáčte“ sa od členov kráľovskej rodiny očakáva, že povedia „sofá“ namiesto „gauč“ a že budú sedieť v „obývacej miestnosti“ alebo „kresliacej miestnosti“, ale nikdy v „obývacej izbe“, „dennej izbe“ alebo „lounge“. Taktiež, parfém osoby by sa mal nazývať „vôňa“, pretože to znie prirodzenejšie, uvádza Harper’s Bazaar.

Vždy cestujú s kompletom čierneho oblečenia

Pri cestovaní sa od členov kráľovskej rodiny očakáva, že si zabalia čierny outfit pre prípad neočakávanej smrti v rodine. Týmto spôsobom sa môžu správne obliecť na smutnú udalosť, keď sa vrátia späť do Spojeného kráľovstva, uvádza Harper’s Bazaar.

Toto pravidlo bolo vytvorené po neočakávanej smrti otca kráľovnej Alžbety II., kráľa Georga VI. Bola náhle privolaná späť do Anglicka z Kene a musela čakať na letisku v Londýne, kým jej niekto prinesie potrebné oblečenie, podľa Bustle. Bolo by považované za nevhodné, keby Alžbeta vystúpila v Londýne v bežných šatách po smrti kráľa.

Nie je to oficiálne pravidlo, ale tradične nosia členovia kráľovskej rodiny počas pohrebov iba čiernu.

„Vo všeobecnosti sa predpokladá, že čierna sa zvyčajne nenosí, pokiaľ nie je v smútku, hoci Diana princezná z Walesu ju občas nosila na večerné akcie,“ povedala pre CBS Alexandra Messervy, zakladateľka The English Manner (konečná škola so sídlom v Londýne).

Dokumentárny film National Geographic „Diana: In Her Own Words“ je celý rozprávaný zosnulou princeznou, pričom využíva vzácne zvukové nahrávky, ktoré Diana urobila v roku 1991. V jednej scéne Diana spomína na chvíľu, keď ju Charles pokarhal za to, že si na kráľovské zásnuby obliekla čierne šaty, uvádza Newsweek.

„Pamätám si, ako som vošla do štúdie môjho budúceho manžela a povedal: ‚V tom predsa nejdeš, že nie?‘,“ spomínala Diana.

Charles údajne povedal: „Ale je to čierne. Čiernu nosia len ľudia v smútku.“

Diana odpovedala: „Áno, ale ešte nie som súčasťou vašej rodiny.“

Selfie len s výnimkou

Ešte nedávno bolo považované za nevhodné robiť selfie s členmi kráľovskej rodiny. Avšak v posledných rokoch sa protokol trochu uvoľnil, a občas sme videli, ako niektorí členovia kráľovskej rodiny porušujú toto pravidlo.

Príležitostne sa starší členovia rodiny nechajú vyfotografovať s fanúšikmi.

Aj keď je to všeobecne považované za nevhodné, ak existuje konkrétny dôvod na fotenie, môže sa to považovať za prijateľnú výnimku.

Pri zostupovaní zo schodov sa vždy treba pozerať hore

Podľa kráľovskej etikety by muži mali podať pomocnú ruku svojim manželkám, keď zostupujú po schodoch, najmä na formálnych podujatiach. Pre dámy je dôležité pôsobiť elegantne, pričom základným pravidlom je držať hlavu rovno a vždy sa pozerať hore. S týmto pravidlom má občas problém Kate.

Ak je k dispozícii zábradlie, je tiež dôležité sa ho nedržať, pretože to môže vytvoriť dojem, že sa človek bojí. Namiesto toho by členovia kráľovskej rodiny mali rukou jemne prechádzať po zábradlí.

Kráľovská rodina sa nezúčastňuje volieb

Aj keď technicky nič nebráni členom kráľovskej rodiny v odovzdaní hlasovacieho lístka, zúčastňovať sa volieb je v rodine tabu. Kým je to pre vládnucich monarchov, ako je napríklad Charles, neústavné (ale nie nezákonné), ostatní členovia rodiny môžu teoreticky voliť. Napriek tomu je však tradíciou, že sa členovia rodiny vyhýbajú straníckej politike, aby sa zabránilo potenciálnym problémom.

Stolovanie podľa kráľovskej etikety

Etiketa stolovania je pre britskú kráľovskú rodinu veľmi dôležitá. Pri jedle sa dodržiava striktne, napríklad nôž sa drží v pravej ruke, zatiaľ čo vidlička v ľavej s hrotmi smerujúcimi nadol. Windsor podrobne opisuje, ako správne stolovať podľa kráľovskej etikety – pri používaní noža a vidličky sa jedlo prepichuje a krája.

Členovia kráľovskej rodiny si veľmi užívajú čajový čas, a preto je dôležité, aby správne držali šálky. Pri pití čaju sa vždy pozerajú do šálky, čo naznačuje kontrolu a zaručuje, že čaj nevytečie.

Kráľ môže jazdiť bez preukazu

Monarcha je jedinou osobou v Spojenom kráľovstve, ktorá môže jazdiť bez preukazu alebo poznávacích značiek na svojom aute, uvádza Harper’s Bazaar. Nepotrebujú absolvovať ani skúšky na vodičák.

Kráľovná Alžbeta šoférovala bez vodičského preukazu, no bola vyučená vodička. Počas služby v armáde v druhej svetovej vojne bola Elizabeth vycvičená ako vojenský vodič a mechanik, podľa Insider.

Vyhnite sa náklonnosti

Verejným prejavom náklonnosti by sa mali vyhýbať, najmä počas cestovania do zahraničia. Neexistuje oficiálne pravidlo proti verejným prejavom náklonnosti (PDA), ale je zriedkavé vidieť kráľovské páry, ktoré si prejavujú náklonnosť na verejnosti.

„Neexistuje žiadna skutočná etiketa alebo kráľovský protokol, ktorý by hovoril, že pár by sa mal zdržať verejných prejavov náklonnosti,“ povedala Myka Meier, odborníčka na kráľovskú etiketu pre People.

„Pravdepodobný dôvod je skôr ten, že počas cestovania na takýchto turné, ako bolo to indické, sú pár technicky pracovnými zástupcami Britskej monarchie,“ pokračovala Meier. „Pár pravdepodobne ukáže veľmi málo verejných prejavov náklonnosti, ak vôbec, aby zostal profesionálny počas ich určených rolí v zahraničí.“

V závislosti od príležitosti, ako je napríklad neformálny výlet, môžu byť kráľovské páry medzi sebou citlivejšie.

„Ísť niekam, ako je mauzóleum, je do značnej miery oficiálna, priamočiara udalosť a nedržali by ste sa tam za ruky, keby tam boli na oficiálnej návšteve,“ povedala pre People spisovateľka kráľovskej rodiny Judy Wadeová.

„Rôzne typy príležitostí si vyžadujú rôzne typy správania.“

Správny spôsob podávania rúk

Pre členov kráľovskej rodiny existuje správny spôsob podávania rúk. Vždy je potrebné udržiavať očný kontakt a obmedziť počet pohybov na minimum.

„Kráľovský stisk ruky by mal pozostávať z dvoch až troch pohybov, pričom dlane sú otvorené a palce smerujú nadol,“ povedal pre Insider Grant Harrold, kráľovský expert a riaditeľ Royal School of Etiquette.

Pokiaľ ide o bežných ľudí, ak sa niekedy stretnete s členom kráľovskej rodiny, nikdy by ste nemali iniciovať podanie ruky. Dotýkanie sa kráľovských členov verejnosťou je vo všeobecnosti považované za nevhodné.

„Ak ste členom verejnosti, ktorá sa stretáva s členom kráľovskej rodiny, nikdy by ste nemali ponúknuť svoju ruku na stisk — počkajte, kým podanie ruky iniciujú oni,“ dodal Harrold.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti