fbpx

Kto sa stane prvým bilionárom? Elon Musk, Gautam Adani a ďalší na ceste za nevídaným bohatstvom

Na snímke vľavo Elon Musk, vpravo Guatam Adani. Zdroj: nmspacemuseum.org, cnn.com

Viac ako storočie po tom, čo sa v USA objavil prvý miliardár (v dolároch), ostáva otázka, kto ako prvý dosiahne status bilionára, stále predmetom fascinácie, informuje Forbes.

Dňa 29. septembra 1916 oznámili americké noviny historický míľnik v oblasti bohatstva, ktorý sa predtým považoval za nedosiahnuteľný: prvý miliardár na svete.

 

Standard Oil s hodnotou 2 014 dolárov vytvára z jeho zakladateľa miliardára,“ hlásil titulok The New York Times, ktorý dodal, že rastúca cena akcií Standard Oil „nepochybne robí z Johna D. Rockefellera, zakladateľa a hlavného akcionára, miliardára“.

Viac než sto rokov od vzniku prvého amerického miliardára (v dolároch) je svet stále zvedavý na to, kto ako prvý dosiahne status bilionára. Tento cieľ sa už podarilo dosiahnuť niekoľkým spoločnostiam, naposledy Berkshire Hathaway, ktorá pred 94. narodeninami Warrena Buffetta prekonala hodnotu bilión dolárov. Nvidia teraz dosiahla hodnotu 2,6 bilióna dolárov a minulý rok sa pridala do klubu so 13 ciframi.

 

A čo jednotlivci? Podľa najnovšej správy Informa Connect Academy, ktorá predpovedá status bilionára na základe priemernej ročnej miery rastu majetku, by sa Elon Musk, generálny riaditeľ Tesly, mohol stať prvým bilionárom. Správa o tom informuje portál CNBC.

Musk je aktuálne najbohatším človekom na svete s majetkom 251 miliárd dolárov podľa Bloomberg Billionaires Index. Podľa Connect Academy by sa Musk mohol stať bilionárom do roku 2027, ak jeho bohatstvo bude naďalej rásť priemerným ročným tempom 110 percent.

 

Ďalším, kto by mohol dosiahnuť status bilionára, je podľa správy Gautam Adani, zakladateľ konglomerátu Adani Group. Ak Adani udrží svoju súčasnú ročnú mieru rastu 123 percent, mohol by sa stať bilionárom do roku 2028.

Jensen Huang, generálny riaditeľ spoločnosti Nvidia, ktorého majetok vzrástol z 3 miliárd dolárov na viac než 90 miliárd dolárov za päť rokov, by sa podľa správy mohol stať bilionárom do roku 2028. Jeho majetok by musel naďalej rásť priemerným ročným tempom 112 percent. Akcie Nvidie už tento rok vzrástli o približne 115 percent.

 

Štvrtý na zozname je indonézsky podnikateľ Prajogo Pangestu, zakladateľ konglomerátu Barito Pacific. Správa predpokladá, že Pangestu by mohol dosiahnuť status bilionára do roku 2028.

Zoznam uzatvára Bernard Arnault, generálny riaditeľ LVMH, ktorý je aktuálne tretím najbohatším človekom na svete s takmer 200 miliardami dolárov. Správa predpokladá, že kráľ luxusu sa môže stať bilionárom do roku 2030 spolu s generálnym riaditeľom spoločnosti Meta Markom Zuckerbergom.

Niektorí miliardári, ktorí sú považovaní za silných kandidátov na rýchly vstup do klubu s biliónom, sa nedostanú do prvej desiatky. Jeff Bezos, aktuálne druhý najbohatší človek na svete s majetkom 200 miliárd dolárov podľa Bloombergu, je uvedený na 12. mieste a stal by sa bilionárom až v roku 2036. Larry Page a Sergey Brin, zakladatelia Googlu, by tiež museli čakať 12 rokov na dosiahnutie tohto statusu, aj keď rozvoj umelej inteligencie by mohol ich vzostup urýchliť.

 

Je pravda, že už pred niekoľkými rokmi sa predpokladal príchod prvého bilionára. Akcie spoločností Tesla, Nvidia a LVMH však nemusia v nasledujúcich piatich rokoch rásť tak rýchlo ako v posledných rokoch. Napriek tomu by sa v priebehu nasledujúceho desaťročia mohol prvý bilionár konečne objaviť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie