Bývalý minister zahraničných vecí a poradca prezidenta pre zahraničnú politiku Ján Kubiš sa vyjadril k aktuálnemu dianiu v medzinárodnej politike, kontroverzným výrokom svetových lídrov a pozícii Slovenska v globálnom kontexte.
V relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark sa kriticky postavil k nárastu populistických výrokov v diplomacii a k postojom niektorých politikov voči Rusku.
„Kričanie a populizmus nemajú v diplomacii miesto“
Na úvod sa Kubiš vyjadril k narastajúcej tendencii, že čím viac politik kričí, tým viac pozornosti dostane. „Dnešná doba je taká, že výkriky a výstrely od boku priťahujú viac pozornosti ako vyvážené a zvážené postoje. To platilo vždy,“ konštatoval Kubiš. Zároveň však zdôraznil, že v diplomacii by mali dominovať fakty a argumenty, nie emocionálne prejavy.
Na otázku, ako by reagoval na výrok Elona Muska, ktorý naznačil vystúpenie USA z OSN, Kubiš odpovedal jednoznačne: „Ak chce niekto stratiť svoj vplyv vo svete, môže uvažovať o vystúpení z OSN. Organizácia Spojených národov je platformou, kde sa formuje globálna politika a diskusia o spoločných záujmoch. Pokiaľ USA nechcú byť vnímané ako sebastredná mocnosť, je pre nich OSN kľúčová.“
Trumpove výroky o Grónsku sú nebezpečné precedensy
V relácii sa rozoberali aj výroky Donalda Trumpa o Grónsku či Panamskom prieplave, ktoré vyvolali medzinárodnú kritiku. Kubiš označil tieto postoje za „nebezpečné snahy o rozvoľnenie pravidiel medzinárodných vzťahov“, ktoré môžu viesť k ich úplnému rozkladu. „Niektorí veľkí hráči odmietajú rešpektovať zavedené pravidlá a rozhodujú sa ich meniť jednostranne. Ak sa toto stane normou, svet sa stane ešte nebezpečnejším a nepredvídateľnejším,“ upozornil.
Podľa neho takéto vyjadrenia podrývajú dôveru v globálny poriadok a môžu byť vnímané ako legitimizovanie agresívnej politiky iných veľmocí. „Ide o určitú snahu až použitia sily a vyhrážky použitia sily v medzinárodných vzťahoch. A toto nás jednoducho nemôže nechávať úplne chladnými,“ dodal Kubiš.
Erik Kaliňák a jeho výroky o „spoľahlivom Rusku“
Moderátor Peter Bielik sa dotkol aj domácej politiky a vyjadrení europoslanca Erika Kaliňáka, ktorý na adresu Ruska vyhlásil, že ak by s nami susedilo, Slovensko by malo konečne „spoľahlivého suseda“. Kubiš reagoval veľmi ostro: „Mňa takéto výroky mimoriadne znepokojujú, pretože môžu hovoriť a asi aj hovoria o určitom nastavení tých ľudí, čo to hovoria. A nejde tu na iba o pána Kaliňáka, ako šéfa poradcov pána premiéra. Zrejme sa v takomto smere vedie diskusia aj vo vnútri riadiacich orgánov SMERU a podobne, možno aj vo vláde a tak ďalej. Pán Kaliňák svojim výrokom ako keby akceptoval, že Rusko rozbije a prehltne Ukrajinu a dostane sa na naše hranice, k čomu nedôjde.“
Zdôraznil, že Slovensko nikdy nebolo a nemôže byť neutrálne, pretože je členom Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. „Podporujeme všetky kroky EÚ na pomoc Ukrajine, podieľame sa na bilaterálnej pomoci a nie je možné tvrdiť, že sme neutrálni. Ak niekto v Moskve tvrdí, že oceňuje našu neutrálnu pozíciu, buď nechápe realitu, alebo si ju prispôsobuje pre svoju propagandu,“ uviedol Kubiš.
Podľa neho je neprijateľné, aby sa predstavitelia vlády alebo vládnych strán verejne vyjadrovali spôsobom, ktorý spochybňuje územnú celistvosť Ukrajiny či legitímnosť kolektívnej obrany NATO. „Je to určite za hranicou cynizmu a výrokov, ktoré sa nepatria. Tieto výroky sú nebezpečné, znepokojujú už len tým, že pre mňa odrážajú určité nastavenie, ktoré je v rozpore aj s oficiálnymi stanoviskami vlády SR.“ zdôraznil.
Svet sa mení, ale dohody „veľkých hráčov“ nie sú riešením
Kubiš sa vyjadril aj k zmenám v globálnom poriadku, ktoré podľa neho vedú k oslabovaniu vplyvu Západu. „Jednopolárny svet skončil. Okrem USA a EÚ dnes čoraz viac do geopolitických procesov vstupujú Čína, India, Turecko či Brazília. Ak chce Západ udržať svoj vplyv, musí byť jednotný a prispôsobiť sa novým realitám.“
Skepticky sa postavil k myšlienke, že sa veľmoci dohodnú na novom „rozdelení sveta“ podobnom Jaltskej konferencii. „Ak by si Spojené štáty a Rusko chceli rozdeliť sféry vplyvu bez účasti Európy a Ukrajiny, bolo by to katastrofálne a dlhodobo neudržateľné. Musíme sa tomu aktívne postaviť,“ varoval.
Na otázku, či existuje riziko, že by Slovensko mohlo byť tlačené k vystúpeniu z NATO, Kubiš odpovedal jasne: „Nie. Naše členstvo v NATO a EÚ je suverénnym rozhodnutím a nikto nám ho nebude diktovať. Ak sa o tom niekto snaží diskutovať, je to nebezpečné a musíme to rázne odmietnuť.“
Európa musí byť silnejším hráčom
V závere relácie sa diskusia sústredila na schopnosť Európskej únie konať nezávisle na USA v otázkach bezpečnosti. Kubiš pripomenul, že Európa má ekonomickú a politickú silu, ale musí viac investovať do obrany. „Potrebujeme byť jednotní, posilniť našu vojenskú kapacitu a byť pripravení brániť naše hodnoty. Spojené štáty nám budú partnerom, ale nesmieme na nich byť úplne závislí.“
Zároveň však dodal, že aj napriek snahám EÚ o väčšiu autonómiu, USA zostanú kľúčovým bezpečnostným garantom. „Neexistuje scenár, v ktorom by sa Spojené štáty úplne stiahli z Európy. Bezpečnosť Európy a USA je vzájomne prepojená a táto spolupráca bude pokračovať.“
Diplomacia musí zostať pevná a jasná
Ján Kubiš v relácii Téma s Petrom Bielikom jasne pomenoval hlavné výzvy, ktorým čelí Slovensko aj svet. Upozornil na nebezpečenstvo populizmu v diplomacii, kritizoval výroky politikov, ktorí spochybňujú západné ukotvenie Slovenska, a zdôraznil potrebu aktívnej a jednotnej politiky v rámci EÚ a NATO.
„Svet sa mení a my sa musíme prispôsobiť. Ale nikdy nesmieme dopustiť, aby o našom osude rozhodovali iní bez nás,“ uzavrel Kubiš.