fbpx

Kyjev v noci zostrelil šesť ruských hypersonických striel

Reklama
Zdroj foto: mil.in.ua

Na Kyjev v utorok v skorých ranných hodinách Rusko podniklo intenzívny letecký útok a využilo pri tom kombináciu rakiet odpaľovaných zo vzduchu, mora a zeme.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov to označil za neuveriteľný úspech. „Obrancovia našej oblohy v noci zostrelili šesť hypersonických striel Kinžal a 12 ďalších rakiet,“ napísal v angličtine na Twitteri.

Ukrajinské letectvo v sobotu 6. mája oznámilo zostrelenie ruskej rakety Kinžal pomocou amerického obranného systému Patriot. Ruský prezident Vladimir Putin v minulosti tieto strely označil za súčasť nepremožiteľného arzenálu. Hypersonické strely sú strely dlhého doletu schopné letieť rýchlosťou najmenej päť Machov, čo je päťnásobok rýchlosti zvuku, vysvetľuje NYT. Mnohí experti tvrdili, že proti nim sú bežné systémy protivzdušnej obrany neúčinné.

Na ukrajinskú metropolu Moskva útočila už ôsmykrát tento mesiac. Ostreľovanie obnovila po niekoľkých týždňoch prestávky a pred očakávanou ukrajinskou protiofenzívou. Letecké útoky nasledovali tiež po európskom turné ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, na ktorom mal stretnutia s kľúčovými vojnovými spojencami a tí mu prisľúbili ďalšiu vojenskú pomoc.

„Podľa predbežných informácií bola drvivá väčšina nepriateľských cieľov vo vzdušnom priestore Kyjeva zistená a zničená,“ uviedol Popko. Ukrajinské vzdušné sily oznámili, že Rusko vypálilo 18 rakiet rôznych druhov, vrátane dronov, riadených striel a balistických rakiet. Všetky boli zachytené a zostrelené, informoval hovorca vzdušných síl Jurij Ihnat.

Na Kyjev bolo vypálených zo stíhačiek MiG-31K šesť hypersonických balistických rakiet Kinžal, z lodí v Čiernom mori deväť riadených striel a zo zeme tri riadené strely S-400, napísal Ihnat na sociálnej sieti Telegram.

Po prvej vlne Rusko vypálilo aj útočné drony Šáhid iránskej výroby a podniklo vzdušnú výzvednú akciu, dodal Ihnat. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov označil šesť zostrelených Kinžalov za neuveriteľný úspech. Trosky zostrelených objektov spadli do niekoľkých štvrtí Kyjeva. Vo štvrti Solomjanskyj spôsobili požiar nebytovej budovy, plamene boli uhasené. Zapálili tiež autá a spadli aj na pozemok zoologickej záhrady, ale neboli hlásené žiadne straty, uviedol starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie