Lacný tovar z Temu a Shein môže SKONČIŤ. EÚ hovorí o toxických produktoch a ZVAŽUJE CLÁ!

temu shein
Ilustračná fotografia. Zdroj: Canva, Facebook/Temu , Shein
Reklama

Populárne čínske e-shopy Shein a Temu čelia ostrej kritike zo strany Európskej únie. Podľa eurokomisára pre spravodlivosť Michaela McGratha niektoré produkty predávané na týchto platformách vážne ohrozujú zdravie spotrebiteľov. EÚ preto spustila rozsiahle vyšetrovanie a nevylučuje ani zavedenie nových colných pravidiel. 

„Som z toho šokovaný,“ povedal komisár pre The Guardian. Reagoval tak na predbežné zistenia z celoúniovej akcie tzv. „mystery shopperov“, ktorí testujú bezpečnosť produktov objednaných z čínskych e-shopov. Prvé výsledky ukazujú alarmujúce porušenia predpisov – od toxickej kozmetiky až po nebezpečné detské hračky. Informuje o tom portál Pravda.

Nebezpečné výroby v domácnostiach

Tovar, ktorý prechádza kontrolami, často nespĺňa základné bezpečnostné normy. Napríklad ide o cumlíky bez predpísaných otvorov, ktoré môžu v prípade prehltnutia spôsobiť udusenie. Detské pršiplášte obsahujúce toxické chemikálie. Slnečné okuliare bez UV filtra alebo detské šortky s dlhými šnúrkami, ktoré môžu viesť k pádom a zraneniam.

Obzvlášť znepokojivé sú prípady kozmetiky s látkou butylfenylmetylpropional, známou ako Lilial. Táto zložka je v Európskej únii od roku 2022 zakázaná, keďže môže negatívne ovplyvňovať plodnosť a vývoj plodu. Britská vláda už vlani vyzývala ľudí, aby takéto výrobky okamžite prestali používať.

Obrovský denný nápor

Dovoz z lacných čínskych e-shopov do EÚ narástol do nevídaných rozmerov. V roku 2024 dorazilo denne až 12 miliónov zásielok v hodnote do 150 eur. To je dvojnásobok oproti roku 2023 a trojnásobok oproti 2022.

„Tento rast je mimoriadny a vyvíja obrovský tlak na národné kontrolné systémy,“ upozorňuje McGrath. Dodáva, že nejde len o ochranu zdravia, ale aj o férové podmienky na trhu.

Zdroj: pixabay.com

EÚ plánuje opatrenia

V Bruseli už rozbiehajú debaty o konkrétnych riešeniach. Zvažuje sa zrušenie výnimky z cla pre zásielky do 150 eur, prípadne zavedenie manipulačného poplatku za každú dovezenú položku. Takéto opatrenie by mohlo financovať prísnejšie colné kontroly a zároveň odradiť od masových nákupov lacného a potenciálne nebezpečného tovaru.

Príkladom je postup USA počas vlády Donalda Trumpa. Spojené štáty znížili bezcolný limit z 800 dolárov a zaviedli 30 % clo či minimálny poplatok 50 dolárov za produkt.

Zároveň sa uvažuje o založení celoeurópskeho colného orgánu, ktorý by riešil systémové problémy s dovozom z tretích krajín.

Vyšetrovanie pokračuje a prichádzajú aj reakcie firiem

Komisia čaká na ďalšie výsledky prebiehajúcich vyšetrovaní a nevylučuje ďalšie kroky. McGrath naznačil, že sa chce tejto téme venovať aj počas návštevy Číny v priebehu roka.

Obe dotknuté spoločnosti sa bránia a tvrdia, že bezpečnosť berú veľmi vážne. Shein oznámil, že ukončil spoluprácu s 500 dodávateľmi a plánuje investovať 15 miliónov dolárov do testovania produktov a kontrol. Temu zas argumentuje systémom preverovania predajcov a spoluprácou s certifikačnými autoritami. McGrath však varuje: „Nejde len o ochranu spotrebiteľov. Ide o férovosť. Európske firmy by nemali byť nútené súťažiť s tými, ktorí obchádzajú pravidlá.“ 

Zdroj: pixabay.com
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis