fbpx

Lavína v pohorí Hindúkuš zabila najmenej 25 ľudí, ďalší sú nezvestní

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Krzysztof Kowalik

V afganskom pohorí Hindúkuš na severovýchode krajiny zahynulo najmenej 25 ľudí v lavíne, ďalší podľa miestnych úradov zostávajú zavalení, píše dnes agentúra AFP.

Médiá pôvodne informovali o lavíne so šiestimi obeťami v provincii Núristán, ktorá leží pri hraniciach s Pakistanom. Ide o silne zalesnenú a hornatú oblasť v strede Hindúkuša, kde sú lavíny bežné a pre ľudí nebezpečnejšie vzhľadom na zlú vybavenosť záchranných služieb. Zatiaľ preto nie je jasné, či ide o dva alebo jeden incident. V oblasti naďalej silne sneží.

Valiaci sa sneh a kamene zasypali asi 20 domov v jednej dedine a jednu z hlavných ciest, ktoré vedú do provincie, čo sťažuje prácu záchranárom. „A oblačnosť a dážď znemožňujú vrtuľníku pristáť v Núristane,“ dodal šéf miestneho odboru technickej správy.

Sneh tento rok do oblasti východne od Kábulu prišiel zhruba o mesiac a pol neskôr, než je obvyklé. Miestni sú na kruté zimy však zvyknutí. Tento rok výnimočne malý úhrn zrážok však prinútil poľnohospodárov odložiť sejbu, čo môže spôsobiť problémy jednej z najchudobnejších krajín sveta, ktorej ekonomika z veľkej časti závisí od poľnohospodárstva.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie