Rasmussen sa inšpiroval významom prístavu Aalborg ako dôležitého miesta veterného priemyslu v Dánsku a neďaleký závod na výrobu turbín vlastnený spoločnosťou Siemens Gamesa súhlasil s darovaním časti vyradenej lopatky pre tento projekt.
Realizácia však neprebiehala úplne hladko. Dizajn a výpočty boli bez údajov alebo výkresov čepele zložité, a preto Rasmussen, pôvodným povolaním stavebný inžinier, postavil prvý zmenšený model doma z lepenky a dreva. Konštrukcia prístrešku vyžadovala množstvo pokusov a omylov a manipulácia s trojtonovým kusom skleneného vlákna predstavovala pre staviteľov, kováčov a inžinierov tiež veľkú výzvu.
Prístrešok bol nakoniec sprevádzkovaný koncom roka 2019, viac ako rok po tom, čo Rasmussen postavil prvý prototyp. Jeho prijatie verejnosťou však bolo napospol pozitívne. Rasmussen dúfa, že sa týmto prístupom inšpiruje viacero firiem. „Lopatka veternej turbíny je takmer nezničiteľná,“ dodáva.
Turbínové lavičky v americkom parku
Krásny dizajn je jednou z prvých vecí, ktoré si návštevníci všimnú na lavičkách na detskom ihrisku Every Child’s Playground v Avone, v štáte Ohio. Ich škrupiny v tvare kvapiek namaľované miestnymi umelcami vyrába startup Canvus z Ohia z vyradených lopatiek veterných turbín.
Firma ponúka jedenásť produktov, ktoré môžu vyrábať vo veľkom. „Remeselníci z Canvusu dali niekoľkým stovkám čepelí druhý život,“ hovorí spoluzakladateľ Parker Kowalski.
Zákazníci spoločnosti sú väčšinou firemní klienti, ktorí zakúpené lavičky a kvetináče darujú na používanie na verejnom priestranstve. Ich ceny sa pohybujú od zhruba 3500 do 9500 dolárov (v prepočte od 3 194 do 8 672 eur). „Od zahájenia komerčnej výroby v júni Canvus predal viac ako tristo produktov, ktoré boli inštalované na desiatkach miest v USA,“ dodáva Kowalski.