Čo nás naučilo 40 rokov najvýnosnejších amerických akcií? Nestačí len MÚDROSŤ

investovanie, peniaze
Ilustračný obrázok. Zdroj: Canva/ngampolthongsai
Reklama

Všetci snívame o tom, že nájdeme ďalší Apple alebo Amazon. Realita je však oveľa drsnejšia. Aj tie najúspešnejšie akcie uplynulých desaťročí zažili drastické prepadáky. Nová analýza odhaľuje šokujúce pravdy o dlhodobom investovaní – a prečo nestačí mať len múdrosť, ale aj poriadny žalúdok.

Aj keď sa vám podarí trafiť „zlatý klinec“, teda investovať do výnimočnej firmy v správny čas, neznamená to automaticky výhru. Analýza viac ako 6 500 amerických akcií z rokov 1985 až 2024 ukázala, že aj špičkové tituly si prešli cestou utrpenia. Dvadsiatka najvýnosnejších firiem podľa celkového výnosu vrátane dividend (TSR) prežila priemerne 72 % cenový prepad, ktorý trval takmer tri roky, a cesta späť na vrchol zabrala ešte dlhšie, v priemere 4,3 roka.

Aj tie najlepšie akcie padali na kolená

Michael Mauboussin a Dan Callahan z Morgan Stanley potvrdili to, čo mnohí len tušili. Ak chcete dlhodobo vyhrávať na burze, musíte prežiť niekoľko takmer zničujúcich období, píše portál investicniweb.cz.

Ako povedal Wes Gray z Alpha Architect, aj keby ste mali „božskú schopnosť“ vybrať najlepšie akcie, ich priebežné prepady by boli také extrémne, že by vás klienti stihli vyhodiť ešte predtým, než sa dostaví úspech.

Nie každý má žalúdok na to, aby videl, ako mu portfólio klesá o desiatky percent – a pritom pokojne čakal, že sa raz zázračne zotaví. Pre nás, bežných smrteľníkov, je najrozumnejšou cestou diverzifikácia. Investície do indexových fondov a ETF pomáhajú rozložiť riziko a tlmia extrémy.

Príklad? Americký index S&P 500 zaznamenal za 40 rokov maximálny pokles 58 %, čo je síce veľa, no menej než 80–90 % pri jednotlivých firmách. Pokles trval 1,4 roka a návrat na vrchol 4,2 roka – výsledok, ktorý bežný investor ešte dokáže psychicky zvládnuť.

Desivý fakt: viac než polovica akcií sa nikdy nevráti na svoje historické maximá. A aj keď existujú výnimky, ktoré rastú o stovky percent, tých je len hŕstka – a nik nevie vopred s istotou určiť, ktoré to budú. Spoliehať sa na intuície či „vnútorný hlas“ je luxus, ktorý málokto unáša.

Na burze nestačí mozog. Musíte mať žalúdok

Peter Lynch, investičná legenda, to vystihol dokonale: „Na burze nie je najdôležitejším orgánom mozog, ale žalúdok.“ Udržať si pozíciu v akcii, ktorá práve prechádza 70-percentným prepadom, si vyžaduje viac než logiku – vyžaduje si to výdrž, trpezlivosť a nervy zo železa.

A práve tu zlyháva väčšina investorov. Nie preto, že by nevedeli vybrať dobré firmy, ale preto, že ich nedokážu držať dosť dlho na to, aby sa ich potenciál naplno prejavil.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis