LEGENDÁRNY V-klub dal STOPKU stand-up KOMIKOM: Gordulič zo ŠOU Silné reči REAGUJE!

Zdroj: Wikimedia Commons, Facebook - Ján Gordulič (oficiálna stránka)
Reklama

Bratislavský V–klub, známy aj ako Véčko, už nebude domovskou scénou stand-upových komikov zo skupín Silné reči a Bratislavský kaviár. K rozhodnutiu prišlo po tom, čo organizátorom zrušili plánované vystúpenia bez ponuky náhradných termínov. Podľa komika Jána Gorduliča ide o „normalizáciu“, ktorá zasahuje aj do kultúrnej tvorby.

„Chalanom, ktorí organizujú Bratislavský kaviár, zrušili dva termíny vo V-klube. Povedali im, že oni ani Silné reči nie sú v Národnom osvetovom centre vítaní,“ vyjadril sa Gordulič na sociálnych sieťach.

Véčko: Miesto, kde kedysi všetko mohlo

Véčko má bohatú históriu. V časoch totality patrilo medzi výnimočné priestory, kde sa dalo zažiť to, čo bolo inde zakázané. Vystupovali tu Lasica so Satinským, premietali sa zahraničné filmy, hrali prví velikáni slovenského popu. Práve tu začínali Modus, Elán, Paľo Hammel či Marika Gombitová. „Véčko, to neboli tie steny na Námestí SNP. Véčko sme boli my a s nami aj navždy odišlo,“ zaspomínal Boris Filan.

Za slobodnejší charakter priestoru vďačilo klub aj ochrane synov dvoch protichodných symbolov vtedajšej politiky – Jána Husáka a Petra Dubčeka, ktorí nad ním držali neoficiálny dohľad. Píše portál Pluska.

Zdroj: Facebook - Ján Gordulič (oficiálna stránka)
Zdroj: Facebook – Ján Gordulič (oficiálna stránka)

Nová doba, nový humor – a nový zákaz

Po rokoch sa tradícia vystúpení v priestoroch Véčka obnovila. Gordulič so svojimi kolegami tam uvádzali úspešné formáty ako Silné reči a Bratislavský kaviár. Dnes patria medzi najúspešnejších slovenských stand-upistov mená ako Joe Trendy, Diana Rennerová, Matej Adámy, Samo Trnka či Matej Lužina.

Ich štýl je iný ako humor niekdajších velikánov. Často ide o satiru, ostrý komentár či čierny humor – presne ten typ obsahu, ktorý sa podľa nového vedenia Národného osvetového centra (NOC) do Véčka už nehodí.

„Programy, ktoré tvoria, nie sú hodné našich priestorov,“ malo podľa výpovedí zaznieť z úst poverenej riaditeľky inštitúcie.

Kde sa smie smiať?

Reakcie zo strany komikov sú jasné – cítia, že ide o zásah do slobody prejavu. Upozorňujú, že podobné zákazy sa opakujú aj v iných mestách, najmä tam, kde kultúrne centrá spravuje štát alebo samospráva.

„Dotkla sa už aj nás. Už sa to deje, už to vypuklo,“ napísal Gordulič k zákazu vystúpení.

„Vláda by bola najradšej, keby jediná vtipná správa o stave republiky mohla zaznieť len na pôde Národnej rady,“ dodal Matej Adámy, ktorý je známy ostrými výpadmi proti politickej scéne.

Humor ako nástroj odporu

Napriek tomu, že ich tvorba polarizuje, záujem verejnosti je veľký. Komici sa v posledných rokoch úspešne presadili nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí – vypredali napríklad pražskú Lucernu, kde vystupovali hviezdy ako Louis Armstrong či Ella Fitzgerald.

Ich odkaz je jasný – nechcú sa dať umlčať. Svojich fanúšikov vyzývajú, aby sledovali iniciatívu Otvorená kultúra, ktorá sleduje zásahy do kultúrnej slobody. „Držme spolu, držme si palce a chráňme si slobodu a demokraciu,“ vyzval Gordulič.

Kultúra pod kontrolou?

Dnešné NOC, ktoré spravuje V-klub, je príspevkovou organizáciou ministerstva kultúry, aktuálne vedeného Martinou Šimkovičovou. Protestné podujatia ako Kultúrny mejdan na SNP upozorňujú na obavy z jej zásahov do kultúrneho života.

Otázkou zostáva, či rozhodnutia podobného typu nie sú len jednorazovým opatrením, ale systematickým posunom smerom k obmedzovaniu umeleckej slobody.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis