Od júla sa menia pravidlá preventívnych prehliadok u gynekológov. Odborníci tvrdia, že ide o krok správnym smerom, hoci na prvý pohľad to môže pôsobiť opačne.
Gynekológovia prestanú posielať mladé ženy na sonografiu
Doteraz platilo, že ženy v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky absolvovali každé dva roky aj ultrazvuk prsníkov. Od júla 2025 sa však tento zaužívaný postup zmení – pri mladých, bezpríznakových pacientkach už sonografia nebude súčasťou prevencie. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.
Podľa ministerstva zdravotníctva ide o odborné rozhodnutie, ktoré reaguje na dlhodobé požiadavky lekárov.
Vysoká falošná pozitivita a zbytočný stres
Ako vysvetľuje hovorca rezortu zdravotníctva Andrej Wallner, preventívna sonografia u mladých žien často nepriniesla očakávaný prínos.
„Vyšetrenie je spojené s vysokou falošnou pozitivitou. Nevedie k významnému zvýšeniu včasného záchytu malígnych nálezov v prsnej žľaze a má mnoho nežiaducich vedľajších dôsledkov,“ vysvetľuje.
Okrem toho podľa rezortu takéto vyšetrenia často vedú k zbytočným kontrolám, vytvárajú falošný pocit bezpečia a môžu negatívne ovplyvniť psychiku žien. „Má to negatívny dopad na psychiku žien aj na nákladovú efektivitu takéhoto preventívneho programu,“ dodáva hovorca ministerstva.
Odborníci rozhodnutie vítajú
Zmenu víta aj rádiologička Alena Kallayová, ktorá pôsobí ako konzultantka Národného onkologického inštitútu pre skríning rakoviny prsníka. „To, čo sme si od preventívnej sonografie sľubovali, sa nenaplnilo.“
Podobný postoj má aj gynekológ Kamil Pohlodek, podľa ktorého sa pri sonografii u bezpríznakových žien nepotvrdil prínos vo včasnom záchyte rakoviny. „Ak má byť cieľom skríningu znižovanie úmrtnosti na toto ochorenie včasným odhalením malých nálezov u bezpríznakových žien, tak tento efekt sa pri sonografii nepreukázal – nielen u nás, ale ani nikde vo svete.“
A Kallayová dodáva: „Dva roky sú pre mladú ženu príliš dlhý interval. Nedáva to istotu – skôr to uspáva pozornosť.“
Mamografiu čaká rozšírenie
Hoci sonografia v preventívnom skríningu končí, význam mamografie zostáva zásadný. Práve tú odborníci označujú za jedinú účinnú metódu skríningu rakoviny prsníka. Od júla sa jej dostupnosť ešte rozšíri. „Z aktuálneho rozsahu 50 – 69 rokov na 45 – 75 rokov, čím sa pokryje širšia veková skupina žien,“ uvádza gynekológ.
Zároveň lekári pripomínajú, že prehmatanie prsníkov zostáva bežnou súčasťou preventívnej prehliadky. „Ak sa pri vyšetrení niečo objaví, ide o inú situáciu – vtedy ultrazvuk, samozrejme, pacientke poskytneme,“ dodáva Pohlodek.
Samovyšetrenie zostáva dôležité
Popri skríningu nezabúdajú odborníci pripomenúť význam samovyšetrenia prsníkov, ktoré by si ženy mali robiť raz mesačne. „Najlepšie po menštruácii, v období, keď sú prsníky menej napäté a ľahšie priehmatateľné. Krúživým pohybom je vhodné prehmatať celé prsia – od kľúčnej kosti, cez hrudnú kosť až pod prsník,“ radí Kallayová.
Negatívny výsledok mamografie by žena mala dostať do troch dní. Ak sa však mamografia robí mimo skríningu (napríklad pri podozrení na nález), čakacia doba nie je zákonom stanovená. V takom prípade ministerstvo odporúča kontaktovať zdravotnú poisťovňu.