fbpx

Lekári odhalili 11 zásad, ktoré pomáhajú predchádzať ochoreniu obličiek: Mnohí ľudia ním trpia bez toho, aby o tom vedeli

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio, Flickr/John Campbell,

Podľa huffpost.com, obličky plnia kľúčovú úlohu v tele – filtrujú krv a odstraňujú odpadové látky močom. Taktiež pomáhajú regulovať krvný tlak, tvoria červené krvinky a udržiavajú kosti zdravé. Avšak, ich poškodenie môže byť trvalé, varuje Dr. Niloofar Nobakht, klinický profesor nefrológie na UCLA. Chronické ochorenie obličiek znamená postupnú stratu ich funkcie, čo môže viesť k vážnym komplikáciám.

Chronické ochorenie obličiek je strata normálnej funkcie obličiek. Mnohí ľudia ním trpia a ani o tom nevedia,“ vysvetlila Dr. Amber Paratore Sanchez, certifikovaná nefrologička z UC San Diego Health.

Aj keď na rozvoj ochorenia obličiek vplývajú viaceré faktory – životný štýl, genetika či životné prostredie – existujú spôsoby, ako spomaliť stratu ich funkcie alebo predísť ochoreniam skôr, než vzniknú.

Nižšie uvádzame 11 vecí, ktoré nefrológovia nikdy nerobia, aby si udržali zdravé obličky:

1. Nikdy nevynechávajú informácie o liekoch a doplnkoch

Niektoré voľnopredajné lieky a doplnky môžu prispieť k strate funkcie obličiek, a to buď chronicky alebo akútne,“ hovorí Dr. Sanchez. Príkladom sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je ibuprofén či naproxén. Ak ich užívate dlhodobo, môžu poškodiť obličky. Preto je dôležité informovať svojho lekára o všetkých liekoch a doplnkoch, ktoré užívate.

2. Nezanedbávajú kontrolu cukrovky, vysokého tlaku a cholesterolu

Nekontrolovaná cukrovka a vysoký krvný tlak sú najčastejšími príčinami chronického ochorenia obličiek. Zvýšený cholesterol môže upchávať cievy obličiek, upozorňuje Dr. Sanchez. Preto je dôležité aktívne spolupracovať so svojím lekárom na ich regulácii.

3. Nejedia príliš veľa soli, cukru a červeného mäsa

Strava plná soli, cukru a červeného mäsa môže viesť k zhoršeniu stavu obličiek. Dr. Nobakht odporúča znížiť konzumáciu spracovaných potravín a rýchleho občerstvenia. Príliš veľa cukru narúša kontrolu hladiny cukru v krvi, zatiaľ čo červené mäso zvyšuje hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL).

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie