Lekárnici okrem vydávania predpísaných liekov a prípadného vysvetľovania dávkovania musia dennodenne ozrejmiť zákazníkom stav s nedostatkom konkrétnych liečiv.
Nedostupné lieky komplikujú život pacientom, lekárom, ale aj lekárnikom, ktorí musia zákazníkom problém vysvetľovať a hľadať alternatívy. Často pritom nie je jedno, aké náhradné liečivo užívame.
Každodenná realita
Ako informujú tvnoviny.sk, od začiatku roka 2025 evidujú výpadok vyše 100 liekov. Niektoré sa v lekárňach postupne objavili, iné sú stále nedostupné alebo zmizli z ponuky úplne.
Lekárnici okrem vydávania predpísaných liekov a prípadného vysvetľovania dávkovania musia dennodenne ozrejmiť zákazníkom stav s nedostatkom konkrétnych liečiv.
„Je to naša každodenná realita. Každý deň musíme pacientom vysvetľovať, že liek, ktorý užívali roky, chýba. Často ich posielame späť k lekárom a neraz musia úplne zmeniť účinnú látku, na ktorú boli zvyknutí,“ hovorí farmaceutka z jednej z nitrianskych lekární Paulína Pólová.
V ponuke aktuálne chýba niekoľko psychiatrických a neurologických liekov, lieky na srdcové ochorenia, na riedenie krvi či vitamínové doplnky a vakcíny.
„Najčastejšie ide o lieky pre astmatikov – spreje sú nedostatkové, čo spôsobuje problémy lekárom aj pacientom. Chýbajú aj prípravky na trávenie. Objednávanie je komplikované, dodávatelia nám povedia, že liek príde o dva či tri týždne, no neraz sa termín posúva,“ dodáva lekárnička z Hlohovca Alena Hromadová.
Dlhodobý nedostatkový tovar
Situácia s chýbajúcimi liekmi sa najviac dotýka pacientov, ktorí musia voliť alternatívy alebo opätovne volať či navštíviť svojho lekára, ktorý im predpíše náhradné liečivo. Ďalší z častých problémov pri vydávaní je chybný alebo nekorešpondujúci kód, pre ktorý pacient nedostane svoje medikamenty.
„Išiel som do lekárne, neboli. Bol k dispozícii iný výrobca, ale takýto liek nemôžem brať, takže som si ho nevybral,“ tvrdí pacient.
Lieky sa stali nedostatkovým tovarom už od čias pandémie koronavírusu. Krátkodobý či dlhodobý výpadok registrovalo zhruba 12 až 20 percent liekov, ktoré sa už do slovenských lekární ani nevrátili. Šanca na ich opätovné zaradenie do predaja je mizivé, myslia si lekárnici. Naopak za lieky, ktoré sú znovu v ponuke, si pacienti priplatia.
„Stretávame sa s tým, že niektoré lieky po návrate na trh stoja dvojnásobok oproti pôvodnej cene, pričom veľkosť balenia zostáva rovnaká,“ dodala viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková.
Podľa Snopkovej existuje viacero príčin chýbajúcich liekov. Situáciu jednak spôsobuje veľký dopyt pacientov, ktorý výroba a distribúcia nedokáže pokryť najmä v čase sezóny chrípky, alebo ide tiež o ekonomické dôvody. Lekárnici sa sťažujú aj na prísne nastavenia zákonov pre producentov liekov, preto sa zahraniční dodávatelia snažia vyhýbať nášmu trhu.
„V porovnaní so západoeurópskymi trhmi, ako sú Francúzsko, Nemecko či Poľsko, je pre držiteľov registrácie otázne, či sa im oplatí priniesť liek na slovenský trh. Máme totiž pomerne prísnu reguláciu vstupu liekov,“ uzavrela Snopková.