Letná nočná mora: Keď sa dovolenka zmení na HOROR kvôli Sultánovej pomste či faraónovej kliatbe

Dovolenka sa môže zmeniť na horor.
Dovolenka sa môže zmeniť na horor. Zdroj: Freepik
Reklama

Mnohí si s letom spájajú komáre, spáleniny od slnka či dehydratáciu. No existuje jeden omnoho častejší problém, ktorý každoročne trápi tisíce turistov po celom svete – cestovateľská hnačka. Tento nenápadný, no veľmi nepríjemný problém dokáže úplne zničiť dlho plánovaný oddych.

V rôznych regiónoch sveta sa pre túto nepríjemnosť vžili zaujímavé názvy – či už ide o sultánovu pomstu, faraónovu kliatbu alebo Montezumovu odplatu, všetky pomenúvajú rovnaký zdravotný problém. Ten je nočnou morou dovolenkárov a môže premeniť pobyt v exotike na boj o prežitie. Píše portál tvnoviny.sk.

Zdroj: Freepik

Hoci sa cestovateľská hnačka spája najmä s krajinami, kde sú hygienické podmienky na nižšej úrovni ako v Európe, nevyhýba sa ani vyspelým destináciám. Nepríjemné príznaky sa môžu objaviť dokonca aj v susedných krajinách, ktoré považujeme za bezpečné a civilizované.

Najčastejšou príčinou ochorenia býva kontaminovaná voda, no infekciu si môžeme privodiť aj prostredníctvom jedla, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené alebo prišlo do kontaktu s patogénmi. Odborníci upozorňujú, že pôvodcom cestovateľskej hnačky bývajú najmä baktérie ako E. coli, Campylobacter, Shigella či Salmonella. Významnú úlohu však zohrávajú aj vírusy – predovšetkým norovírusy a rotavírusy.

Nejde o život, ale o kvalitný oddych

Priebeh ochorenia sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho patogénu. Symptómy sú však spravidla podobné – bolesti brucha, intenzívne kŕče, časté vodnaté hnačky, niekedy s prímesou krvi, nevoľnosť, vracanie, nadúvanie, zvýšená telesná teplota, únava či bolesť hlavy.

Zdroj: Freepik

Napriek tomu, že cestovateľská hnačka vo väčšine prípadov neohrozuje život, dokáže výrazne narušiť program dovolenky a človeka prinútiť zostať niekoľko dní zatvoreného na izbe v blízkosti toalety.

Zvlášť ohrozenou skupinou sú deti, seniori a osoby s oslabenou imunitou či chronickými ochoreniami – napríklad diabetici alebo pacienti s chorobami tráviaceho traktu, pečene či obličiek. Zároveň sa riziko zvyšuje aj u ľudí užívajúcich lieky znižujúce kyslosť v žalúdku, ktoré narúšajú prirodzenú obranu pred mikroorganizmami.

Malé deti do dvoch rokov sú najnáchylnejšie. Ich zvedavosť, neustále dotýkanie sa rôznych predmetov a vkladanie rúk do úst výrazne zvyšujú pravdepodobnosť nákazy.

Pitný režim rozhoduje o tom, či skončíte v nemocnici

Najdôležitejším krokom pri výskyte cestovateľskej hnačky je zabezpečenie dostatočnej hydratácie. Strata tekutín, elektrolytov a minerálov môže veľmi rýchlo vyústiť do dehydratácie, ktorá v horších prípadoch vedie až k poškodeniu orgánov, šokovému stavu či strate vedomia.

Zdroj: Pexels/Pixabay

Horúce letné dni tento problém ešte zhoršujú, pretože telo sa okrem hnačky zbavuje tekutín aj potením. Deti, starší ľudia a osoby s oslabenou imunitou sú najzraniteľnejšie – niektorí pacienti môžu potrebovať hospitalizáciu a infúznu liečbu.

Pri miernejších prípadoch zvyčajne stačí užívať dostupné lieky, ktoré môžu byť súčasťou cestovnej lekárničky alebo ich možno zakúpiť v miestnej lekárni. Ak však symptómy trvajú dlhšie ako tri dni, odporúča sa kontaktovať lekára.

Opatrnosť začína už pred odletom

Zodpovedné plánovanie dovolenky zahŕňa nielen výber destinácie, ale aj preventívne opatrenia. Pri cestách do rizikových oblastí – najmä v Afrike, Ázii, Južnej a Strednej Amerike – je nevyhnutné dodržiavať prísne hygienické zásady.

Prevencia zahŕňa vyhýbanie sa surovým vajíčkam, mliečnym výrobkom, ktoré neprešli pasterizáciou (napríklad miestna zmrzlina), a najmä jedlám, ktoré neboli dostatočne tepelne upravené – ako sú niektoré druhy mäsa, ryby či mäkkýše.

Zdroj: Freepik

Veľmi rizikové sú tiež pouličné stánky s jedlom. Hoci môžu lákať autentickou chuťou a cenou, často nespĺňajú ani základné hygienické štandardy. Omáčky podávané pri izbovej teplote na bufetových stoloch môžu byť doslova liahňou baktérií.

Odporúča sa uprednostniť tepelne upravené jedlá, ktoré sú podávané horúce. Pri ovocí je najbezpečnejšou voľbou to, ktoré si sami ošúpete – ako banány, pomaranče alebo avokádo. Rizikové sú bobuľoviny a šaláty, ktoré sa často umývajú v kontaminovanej vode.

V mnohých krajinách sveta nie je kohútiková voda vhodná na konzumáciu. Nielenže ju treba pred pitím prevariť aspoň tri minúty, ale treba si dávať pozor aj na ľad v nápojoch, ktorý môže byť vyrobený z tej istej nevhodnej vody.

Ovocie a zelenina umyté v kontaminovanej vode môžu byť rovnako nebezpečné. Pri čistení zubov a sprchovaní sa odporúča používať výhradne balenú vodu. Počas sprchy sa treba vyhýbať prehĺtaniu vody – aj malý dúšok môže spôsobiť problémy.

Bezpečnou voľbou sú nápoje v neporušených obaloch, čaj či káva pripravené z prevarenej vody.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Cestovanie