Horúce dni pri vode sa premenili na životnú tragédiu. Dieťa, ktoré sa kúpalo v obľúbenom jazere v Južnej Karolíne, podľahlo smrtiacej infekcii spôsobenej amébou Naegleria fowleri, teda mikroskopickým zabijakom, ktorý napáda mozog. Ide už o ďalší prípad len krátko po šokujúcej smrti 11-ročného Tomáška zo Slovenska.
Z Južnej Karolíny prišla mrazivá správa, ktorá otrasie každým rodičom. Dieťa, ktorého vek ani meno úrady nezverejnili, zomrelo na zákernú infekciu spôsobenú tzv. „mozog požierajúcou amébou“, píše portál topky.sk.
Mozog požierajúca améba opäť útočila
Smrteľný organizmus Naegleria fowleri sa podľa vyhlásenia tamojšieho ministerstva zdravotníctva do tela dieťaťa dostal po kúpaní v jazere Murray, ktoré je obľúbeným miestom oddychu pre rodiny, turistov aj športovcov.
Po návrate domov sa objavili prvé príznaky, ktoré spočiatku pripomínali bežné ochorenie. Stav sa však rýchlo zhoršoval. Dieťa bolo hospitalizované v detskej nemocnici Prisma Health, kde napriek snahe lekárov napokon chorobe podľahlo. Infekcia bola oficiálne potvrdená 7. júla.
Skrytá hrozba v obľúbenom jazere
Jazero Murray, pôvodne vybudované na výrobu elektriny, je dnes vyhľadávanou rekreačnou lokalitou. V čase kúpanie dieťaťa neexistovalo žiadne varovanie, že by voda mohla byť kontaminovaná. Miestne úrady zdôrazňujú, že tento tragický prípad by nemal vyvolať paniku, riziko nákazy ostáva podľa odborníkov mimoriadne nízke.
Čo je Naegleria fowleri?
Naegleria fowleri je mikroskopický jednobunkový organizmus, ktorý sa prirodzene vyskytuje v teplej sladkej vode – v jazerách, riekach, termálnych prameňoch, ale aj v zle udržiavaných bazénoch. Améba preniká do ľudského tela cez nos a putuje do mozgu, kde spôsobuje tzv. primárnu amébovú meningoencefalitídu – ochorenie s takmer 100 % úmrtnosťou.
Od roku 1962 bolo v USA zaznamenaných 164 prípadov infekcie. Prežili len štyria ľudia.
Tomáško, Michael… a teraz ďalšie dieťa
Prípad z Južnej Karolíny prichádza len krátko po tom, ako Slovensko zasiahla smrť 11-ročného Tomáška. Aj on sa nakazil po kúpaní vo vode, ktorá na prvý pohľad nevyzerala nebezpečne.
V roku 2023 zasiahol rovnaký osud 16-mesačného Michaela z Arkansasu, ktorý sa nakazil po kúpaní v detskom bazéne s nefunkčnou dezinfekciou. Vyšetrovanie odhalilo, že bazén mal chybné dávkovanie chlóru a nevyhovujúce pH, čo výrazne znížilo účinnosť hygieny.
Hoci ide o extrémne zriedkavé prípady, sú o to desivejšie, že postihujú nič netušiace a zdravé deti počas nevinných chvíľ pri vode. Odborníci preto odporúčajú dbať na hygienu a vyhýbať sa ponáraniu hlavy v teplej stojatej vode, najmä počas horúcich dní.
Tragédie, akými sú úmrtia Tomáška, Michaela a najnovšieho dieťaťa z Južnej Karolíny, sú výzvou pre zdravotnícke autority aj verejnosť, aby sa o tejto tichej, no smrteľnej hrozbe začalo otvorene hovoriť.