fbpx

Letné horúčavy nerobia dobre ani tvojmu autu. Aké sú chyby, ktorých by si sa mal vyvarovať?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/William Krause

Chrániť auto pred slnkom a vysokými teplotami v lete je dôležité nielen pre zachovanie jeho estetického vzhľadu, ale aj pre jeho celkovú funkčnosť a životnosť. Vysoké teploty a intenzívne slnečné žiarenie môžu spôsobiť poškodenie laku, interiéru a dokonca aj mechanických častí vozidla. Portál autoviny.sk prináša niekoľko tipov, ako efektívne chrániť svoje auto počas horúcich letných dní.

Teploty nad 30 stupňov Celzia sú pre ľudský organizmus mimoriadne zaťažujúce. Mnohí si však len sotva uvedomujú, že takto vysoké teploty predstavujú riziko aj pre techniku. Čo môžeš ako vodič urobiť?

 

Ochrana laku

Lak vozidla je vystavený intenzívnemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť jeho vyblednutie a poškodenie. Pravidelné voskovanie a používanie ochranných prípravkov s UV filtrom pomôže zachovať farbu a lesk laku. Voskovanie by sa malo vykonávať aspoň dvakrát ročne, ideálne pred letnou sezónou a po nej. Okrem toho nezabúdaj na ošetrovanie gumových tesnení a stieračov, ktoré môžu vplyvom vysokých teplôt strácať svoju pružnosť a funkčnosť.

 

Pozor na vtáčí trus

Ak na svojom aute zbadáš vtáčí trus, určite neváhaj s jeho odstránením, a to najmä v lete. Na laku môže spôsobiť škody, ktoré by mohli byť drahé na opravu. Čím dlhšie je trus na karosérii, tým väčšie je riziko poškodenia. Vtáčí trus obsahuje silne korozívne látky a kyseliny, ktoré môžu poškodiť lak a zanechať nevzhľadné fľaky. Samotný trus obvykle nie je pre lak taký problém, ale v kombinácii so slnečným žiarením môže vzniknúť problém. Lak sa na priamom slnku rýchlo ohrieva, a najmä v lete pri vysokých teplotách začína mäknúť. Naopak trus pomaly tvrdne, a agresívne kyslé látky sa dostávajú do laku. Preto je dôležité trus čo najskôr odstrániť, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia. Môže sa stať, že agresívne látky sa dostanú až na základovú farbu, a škody už nebude možné odstrániť.

Údržba klimatizácie

Funkčná klimatizácia je nevyhnutná pre pohodlnú jazdu počas horúcich dní. Pravidelne kontroluj a udržiavaj klimatizačný systém, aby si zabezpečil jeho správne fungovanie. V prípade potreby doplň chladivo a vymeň peľový filter. Ak cítiš nepríjemný zápach z klimatizácie, nechaj ju vydezinfikovať.

 

Praskajúce plasty

Interiér vozidla je rovnako dôležitý ako jeho exteriér. Slnečné lúče môžu poškodiť čalúnenie, plastové diely a elektroniku. Používanie ochranných prípravkov na čalúnenie a plasty pomôže predchádzať ich vysychaniu a praskaniu. Okrem toho môžeš použiť aj ochranné poťahy na sedadlá a volant, ktoré znížia ich vystavenie slnečnému žiareniu.

 

Clony nie sú na smiech

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie