V Arktíde bolo leto najteplejšie v histórii meraní. Je čas konať, apelujú vedci

Zdroj: PEXELS/Dominique Müller
Reklama

Arktída tento rok zaznamenala najteplejšie leto od začiatku merania. Vo výročnej správe, ktorá zdôraznila najmä rozsah rekordných požiarov v Kanade a topenia grónskych ľadovcov, to uviedol americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA). Ide o ďalšiu z radu tohtoročných správ o rekordných teplotných meraniach vrátane tej od únijnej agentúry Copernicus, ktorá predpovedala, že tento rok bude globálne najteplejším rokom.

Obdobie od októbra 2022 do septembra 2023, bolo v Arktíde šiestym najteplejším od roku 1900. Doterajšie rekordy ale prekonalo leto, respektíve júl až september, kedy priemerná teplota dosahovala 6,4 stupňa Celzia.

„Hlavným posolstvom našej správy je, že je čas konať,“ uviedol podľa agentúry AFP vo vyhlásení šéf NOAA Rick Spinrad. „Naše krajiny i medzinárodné spoločenstvo musia výrazne znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré sú hnacím motorom týchto zmien,“ dodal šéf amerického úradu.

V Dubaji dnes zároveň pokračujú rokovania v rámci klimatickej konferencie OSN COP28. Vyjednávači sa stále nedokázali dohodnúť na podobe záverečnej dohody, do ktorej sa niektoré krajiny snažia začleniť postupné vyradenie fosílnych palív. Cieľ blokujú najmä štáty produkujúce ropu.

Ako predtým uviedol Copernicus v správe, tento rok bude podľa predpovede najteplejším rokom v histórii merania. Arktída sa ale otepľuje rýchlejšie ako oblasti v stredných zemepisných šírkach, povedal Spinrad.

Na správe NOAA, ktorú úrad zverejňuje každý rok už 18 rokov, sa podľa AFP podieľalo vyše 80 odborníkov z 13 krajín. Dokument sa sústredil na mieru zrážok, ktoré v rámci Arktídy dosahovali výrazné regionálne rozdiely.

Zatiaľ čo na severe amerického kontinentu bolo tohtoročné leto abnormálne suché, čo okrem iného podporilo rozsiahle požiare v Kanade, naopak v Škandinávii spôsobili výdatné dažde záplavy.

Grónsko rovnako ako v predchádzajúcich rokoch zaznamenalo úbytok ľadovej pokrývky, a to aj napriek nadpriemernému sneženiu. Podľa NOAA stanica v najvyššom bode ľadového príkrovu tento rok 26. júna 2023 zaznamenala rekordnú teplotu 0,4 stupňa Celzia.

Topenie grónskych ľadovcov prispieva k zvýšeniu hladiny morí, čo má dôsledky aj za hranicami Arktídy. Ich kolaps by bol katastrofálny, najmä pre pobrežné komunity po celom svete, píše AFP.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia