Švédski lekári veria, že našli liek na rakovinu. Kľúčom k úspešnej liečbe sú podľa nich nanoroboty, malé, okom neviditeľné stroje. Ich správanie napodobňuje živé mikroorganizmy a vedci ich naprogramovali tak, aby útočili na rakovinové bunky a ničili ich. Lekári už novú metódu otestovali na myšiach a bola na 70 % úspešná.
Nanoboty sú približne tisíckrát menší ako šírka ľudského vlasu, no lekári tvrdia, že sú budúcnosťou zdravotnej starostlivosti. Švédsko ich nedávno testovalo v boji proti rakovine prsníka, píše portál tn.cz.
„Už roky skúmame vytváranie nanoštruktúr pomocou DNA , takzvaného DNA origami. A práve to nám pomohlo vyvinúť smrtiace nanoroboty. Tie sa môžu zamerať len na rakovinové bunky,“ hovorí autor výskumu Björn Högberg.
Podľa lekárov zohráva úlohu kyslé prostredie, ktoré obklopuje rakovinové bunky a aktivuje naprogramované nanoboty. Je to akási bezpečnostná poistka, bez ktorej by boli zabité aj zdravé bunky.
Vedci testovali túto technológiu na myšiach s rakovinou prsníka. Nanoroboty dokázali zastaviť šírenie nádorov bez poškodenia okolitého tkaniva. Lekári chcú nanoboty čoskoro otestovať na ľuďoch.
Česi patria k svetovej špičke vo vývoji a experimentovaní s nanorobotmi. „Nanoroboty treba správne naprogramovať, napríklad v tráviacom trakte nemôžeme použiť tie isté, ktoré posielame do krvného obehu,“ hovorí Martin Pumera, vedúci Centra pokročilých funkčných nanorobotov na Vysokej škole chemicko-technologickej (VŠCHT). Odborníci odhadujú, že nanoroboty by mohli byť bežnou súčasťou liečby chorôb do desiatich rokov.