LIEKY sa vo svete objavujú čoraz častejšie. Na Slovensku ZAOSTÁVAME, ich zoznam sa rozširuje pomalšie

Ilustračná fotografia Zdroj: FREEPIK/aleksandarlittlewolf
Reklama

Slovensko zaostáva v zaradení inovatívnych liekov na zoznam preplácaných liekov. Napriek rastúcej dostupnosti inovatívnych liekov v zahraničí, krajina má na svojom zozname len malý počet týchto liekov v porovnaní so susednými štátmi ako Česko, Poľsko či balkánske krajiny.

Slovensko zaostáva v registrácii inovatívnych liekov

Za viac než desať rokov Európska lieková agentúra zaregistrovala 144 nových liekov na rakovinu, no slovenské poistenie neprepláca ani polovicu z nich. Iveta Pálešová z Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu upozorňuje, že proces posudzovania liekov na Slovensku trvá príliš dlho, aj keď v iných krajinách sú už tieto lieky bežnou súčasťou terapeutickej praxe, píše portál tvnoviny.sk.

Pomalý proces registrácie liekov

„Z nášho pohľadu dosť dlho trvá posudzovanie lieku napriek tomu, že máme údaje o fungovaní z reálnej praxe a v mnohých krajinách je už štandardnou terapeutickou praxou,“ povedala Iveta Pálešová.

Po zmene zákona pred tromi rokmi sa v roku 2022 do úhrady z poistenia dostalo 13 nových liekov. Avšak trend spomaľuje a v minulom roku pribudlo len osem nových liekov. Napriek zlepšeniu máme stále veľký odstup od Českej republiky, kde pacienti majú k dispozícii 74 liekov.

„Ten trend sa zase spomaľuje. Minulý rok vstúpilo len osem,“ dodala Pálešová.

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ upozorňuje, že starý režim cenovej regulácie liekov, ktorý obmedzoval ich cenu na úroveň najlacnejších liekov, nie je efektívny, pretože mnohí výrobcovia nemajú záujem vstupovať na slovenský trh. Vývoj nových liekov je dnes oveľa nákladnejší, čo spomaľuje ich registráciu. Z onkologických liekov registrovaných v posledných rokoch je u nás preplácaných iba sedem, pričom väčšina liekov pochádza zo starších dát.

„Režim, ktorý súvisel s tým, že liek mohol mať úradne určenú cenu len na úrovni tých najlacnejších liekov nie je šťastný, pretože mnohí výrobcovia nemajú záujem za takejto regulácie prísť na Slovensko,“ uviedol Ondrej Sukeľ.

Nutnosť urýchliť zavádzanie nových liekov

V súčasnosti je vývoj liekov oveľa nákladnejší, čo má za následok pomalú registráciu inovatívnych liekov na Slovensku. Z onkologických liekov, ktoré boli v posledných rokoch registrované, sa u nás prepláca len sedem. Viac než polovica liekov pochádza zo starších rokov.

​„Bolo by vhodné zamyslieť sa čo uhrádzame. My preplácame lieky, ktoré by si pacienti mohli s prehľadom platiť samy a indikuje to aj spotrebu aj zbytočné použitie,“ dodal Sukeľ.

Dnes poisťovne z onkologických liekov preplácajú len približne tretinu. Okrem toho je potrebné urýchliť zavádzanie nových liekov, najmä keď podľa WHO sa výskyt rakoviny v priebehu 25 rokov môže zvýšiť o 77 percent.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova