Najdôležitejšie je urýchliť likvidáciu zvierat v štyroch farmách nakazených slintačkou a krívačkou na juhu Slovenska, zhodli sa na rokovaní Ústredného krízového štábu politici i odborníci. Pomôcť pri tom by mali aj hasiči so svojou technikou. Vyberajú sa tiež ďalšie lokality s ílovitým, nepriepustným podložím, kde by sa mohli usmrtené zvieratá zakopávať. Prioritne to budú vojenské pozemky. Nakazený dobytok sa spaľuje v kafilérii pri Žiline.
„Dohodli sme sa, najmä s našou štátnou veterinou, že sa posilnia ľudské kapacity, ktoré by umožnili odstrel dobytka,“ povedal v utorok večer po rokovaní Ústredného krízového štábu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Na pomoc majú prísť aj odborníci z krajín, kde sa táto choroba v minulosti vyskytla, ale tiež technika s obsluhou z Česka a Rakúska. Krízový štáb prijal najmä opatrenia, ktorými sa urýchli likvidácia dobytka zo štyroch ohnísk nákazy na južnom Slovensku. A je pripravený aj na variant, že by sa nákaza rozšírila do ďalších chovov.
Hľadajú lokality na zakopanie dobytka
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč doplnil, že po prvej lokalite v blízkosti Levíc sa hľadajú ďalšie na zakopanie dobytka. Ubezpečil, že to sú lokality s ílovitým, nepriepustným podložím. Do týchto jám sa podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka odvážajú iba usmrtené zvieratá, ktoré nemali príznaky choroby. Nakazené kusy sa odvážajú do kafilérie na spálenie.
Nákaza je v štyroch farmách
Takáč odmietol možné pochybenia pri prevoze zvierat, na ktoré upozornili niektorí opoziční politici. Všetky kontajnery sú podľa neho dezinfikované, vrátane prevážaných zvierat a sú kontrolované pred odjazdom. Pokiaľ niektorý z nich bol pri príchode do kafilérie pootvorený, muselo podľa neho dôjsť k technickým problémom po ceste. Ministri potvrdili, že stále sú na Slovensku štyri ohniská nákazy slintačkou a krívačkou. Krízový štáb je podľa nich pripravený aj na variant, že by sa nákaza rozšírila aj do ďalších chovov.
Viac sa o víruse SLINTAČKA a KRÍVAČKA vyjadrili v Téme s Petrom Bielikom aj Jozef Bíreš, bývalý ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, a Matej Dobšovič, riaditeľ ZOO Bratislava. Rozhovor nájdete TU.
Na farme Eko-produkt zaviedli preventívne opatrenia už pred niekoľkými dňami
Na farme Eko-produkt v Kremnických Baniach v okrese Žiar nad Hronom začali s aplikáciou bezpečnostných preventívnych opatrení v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky, ktorú potvrdili v chovoch dobytka na juhu Slovenska, už pred niekoľkými dňami.
„Odkedy vieme, že bola na Slovensku zistená nákaza, tak som už v piatok (21. 3.) večer prestal púšťať ľudí na farmu a nečakal som, čo mi prikážu, lebo viem, že to je veľmi nákazlivé,“ skonštatoval pre TASR majiteľ farmy Ján Svitok.
Farma má podľa jeho slov mnoho zákazníkov z radov miestnych chatárov, ktorí pochádzajú aj z juhu Slovenska. Dočasne zatvorili nielen obchod, v ktorom farma predáva svoje výrobky, ale zrušili tiež všetky jazdy na koňoch. Na farme tiež pozastavili mäsovýrobu, v ktorej predtým spracovávali ošípané dovážané z južných okresov. „Samozrejme, že to bude mať ekonomické dôsledky,“ podotkol Svitok s tým, že ich výška sa zatiaľ nedá odhadnúť.
Na farme tiež po objavení nákazy na juhu Slovenska zaviedli dezinfekčné opatrenia. „Už v sobotu (22. 3.) ráno som mal uzavreté celé stredisko. Nečakal som, kým mi to vláda prikáže, každý chráni svoj chov,“ podotkol majiteľ farmy s tým, že spravili dezinfekčné brody pre zamestnancov, autá parkujú aktuálne pred areálom.
Ekofarma v Kremnických Baniach začínala pred vyše 25 rokmi ako rodinná farma. V súčasnosti má bitúnok, rozrábku, výrobňu aj podnikovú predajňu. Na farme chovajú aktuálne približne 300 kusov hovädzieho dobytka a ďalších 300 kusov oviec.
Slovensko bude žiadať EÚ o kompenzáciu
Opatrenia proti slintačke a krívačke Slovensko prijalo načas a v súlade s pravidlami EÚ, tvrdí eurokomisia. Niektoré podľa nej išli aj nad rámec požiadaviek EÚ. Ide o dôležité stanovisko z pohľadu možných kompenzácií z EÚ pre zasiahnuté slovenské chovy.
„Odborníci z eurokomisie potvrdili, že Slovensko prijalo najlepšie možné opatrenia na zastavenie šírenia vírusu. Ide o dôležité stanovisko Komisie v súvislosti s kompenzáciami z európskych zdrojov pre zasiahnutých slovenských poľnohospodárov. Okrem domácich zdrojov sa budeme uchádzať aj o európsku finančnú pomoc pre chovateľov. Možností je viacero,“ vyhlásil minister pôdohospodárstva Richard Takáč po pondelkových (24. 3.) rokovaniach v Bruseli.
Takáč na stretnutí ministrov informoval kolegov o situácii a opatreniach, ktoré slovenské orgány prijali v súvislosti so slintačkou a krívačkou. Jednou z možností podpory môže byť Spoločná poľnohospodárska politika EÚ, ktorá má na riešenie výnimočných narušení trhu krízovú finančnú rezervu. „Od pondelňajšieho rána sú na Slovensku dvaja najväčší odborníci na slintačku a krívačku, ktorých vyslala Európska komisia,“ uviedol Takáč.
Zdôraznil, že odborníci eurokomisie dobre poznajú šéfa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martina Chudého, s ktorým dlhodobo spolupracujú. „Okamžite boli prijaté potrebné opatrenia v súlade s európskou legislatívou. Navyše Slovensko zaviedlo úplný zákaz pohybu s druhmi citlivými na ochorenie nad rámec požiadaviek EÚ,“ potvrdil eurokomisár pre rybolov a oceány Kostas Kadis.
Vyjadrenie zástupcu Komisie naznačuje, že reakciu Slovenska bude považovať za dostatočnú pre vyplatenie mimoriadnej finančnej pomoci. Rada riešila možné kompenzácie pre chovateľov aj s komisárom pre poľnohospodárstvo Christophom Hansenom. Rokovania prebehli i s predstaviteľmi Hlavného riaditeľstva Komisie pre zdravie a potravinovú bezpečnosť (DG Sante), a to na úrovni európskych veterinárov, ktorí evidujú všetky choroby zvierat v EÚ. Komisia vyzýva ostatné členské krajiny, aby zrušili obchodné obmedzenia pre dovoz z nezasiahnutých oblastí.
Po rokovaniach minister Takáč skonštatoval, že Slovensko aj Maďarsko majú podporu ostatných členských krajín EÚ, pričom tri krajiny Slovensku už konkrétne pomohli – Česko, Maďarsko, Rakúsko. Členské krajiny budú postupovať v duchu únijnej legislatívy, ktorá im ukladá, aké opatrenia prijať, aby sa chránili pred touto nákazou.
Výška pomoci EÚ sa v tejto chvíli nedá odhadnúť. Únia ma fondy určené na takéto prípady, vyplácané sú cez DG Sante prostredníctvom štátnej a veterinárnej správy. Minister hovoril aj o využití nevyčerpaných zdrojov z predošlého programovacieho obdobia a dodal, že možností na kompenzácie bude viacero. Ďalej ocenil Hansenov prísľub, že využije všetky možnosti, aby kompenzácie boli poskytnuté v najvyššej možnej miere.
Na Slovensku sa slintačka a krívačka objavila po viac ako päťdesiatich rokoch, potvrdená bola 21.marca 2025. V januári túto chorobu zaznamenali v Nemecku, ale iný kmeňový variant vírusu, ako na Slovensku a v Maďarsku.