Kaliforniu a najmä okolie Los Angeles už týždeň ničia masívne lesné požiare. Hasiči nasadili do boja proti nim aj špeciálne látky, takzvané spomaľovače horenia. Tieto látky majú zabrániť rýchlemu šíreniu požiarov, ale ulice a vegetáciu zahaľujú do výrazného ružového nádychu. Obsahujú toxické látky, ktoré majú dopad na životné prostredie.
Nad obzorom sa objaví veľké lietadlo. Keby pod ním nezúril najväčší požiar v dejinách Los Angeles, mohlo by sa zdať, že má technické problémy. Pilot lietadla McDonnell Douglas DC-10 však presne sleduje terén, a keď dosiahne cieľovú oblasť, otvorí nádrže a vypustí veľký ružový oblak na vegetáciu, ktorá doteraz odolávala živlu, píše portál idnes.cz.
Ten sa spustí na zem a tenkou vrstvou pokryje všetko, čo mu príde do cesty. Ulice losangeleských predmestí tak v uplynulých dňoch zahalila ružová farba. Samozrejme, nejde o rozmar hasičov, nasadenie výraznej hasenej látky má dôvod – do vody sa totiž v prípade lesných požiarov pridávajú niektoré chemikálie, takzvané spomaľovače horenia.
V Spojených štátoch je ich hlavným dodávateľom spoločnosť Perimeter, prímes sa nazýva Phos-Chek a americkí hasiči ju používajú od roku 1963. Nie je to len zámorská výsada, podľa správy agentúry AP je táto látka najpoužívanejšou pri hasení požiarov na celom svete. Samozrejme, presné zloženie vedenie spoločnosti tají, spravidla uvádza len to, že obsahuje 80 percent vody, 14 percent solí používaných v hnojivách, šesť percent farbív a inhibítorov korózie.
Ako vyplýva zo zloženia, farbivo je v celej zmesi akýmsi prídavkom, ktorý pomáha hasičom presne identifikovať miesto, kde hasiaca zmes dopadla, uvádza BBC. „Je to vizuálna pomôcka pre hasičov a pilotov, po niekoľkých dňoch farba postupne vybledne,“ uvádza spoločnosť na svojej webovej stránke. Paradoxne, hasiči ju nepoužívajú primárne na hasenie požiaru, ale skôr na spomalenie jeho šírenia. Lietadlá smerujú do ešte nezasiahnutých oblastí a zhadzujú látku tam.
Zmes pokrýva vegetáciu alebo akékoľvek iné povrchy, priľne k nim a vďaka svojmu špecifickému zloženiu sa neodparuje. Vďaka tenkej vrstve je ťažké ju spáliť. „Anorganické soli, zjednodušene povedané, menia vzor pri horení povrchu. Najmä tým, že znižujú prístup kyslíka,“ vysvetľuje Stanton Florea, hovorca Národného medzirezortného požiarneho centra, ktoré koordinuje hasičské úsilie na západnom pobreží Spojených štátov.
Ak sa požiare podarí zlikvidovať, spoločnosť Perimeter odporúča rýchle vyčistenie. „Čím dlhšie Phos-Chek schne, tým ťažšie sa odstraňuje,“ hovorí. Pri zasiahnutí menších plôch postačia na likvidáciu bežné čistiace prostriedky. V prípade plošného čistenia sa odporúča použiť vysokotlakový čistiaci prostriedok.
Ako už bolo spomenuté, špeciálnu zmes zhadzujú na cieľ predovšetkým lietadlá a vrtuľníky. Výnimkou je Canadair CL-415 Super Scooper, ktorý dokáže nabrať čistú vodu za letu priamo z povrchu. S požiarom v Los Angeles však bojujú desiatky ďalších lietadiel, ako napríklad štvormotorový C-130 Hercules a kompaktný Grumman S-2T, a do operácie sa zapojili aj niektoré prúdové lietadlá, napríklad spomínaný McDonnell Douglas DC-10. Všetky majú jedno spoločné – po vysadení sa musia vrátiť na letisko. To síce proces predlžuje, ale do zmesi sa môže pridať aj prostriedok na spomaľovanie horenia.
Toxická daň za záchranu životov
Účinná látka však so sebou prináša aj značné riziká, pričom niektoré druhy obsahujú okrem solí aj ťažké kovy a iné toxické látky, ktoré sa vylúhujú do pôdy a vodných zdrojov. „Pridávajú ďalšiu environmentálnu daň k záťaži znečistenia ovzdušia,“ povedal Daniel McCurry z Katedry životného prostredia Univerzity v Južnej Kalifornii pre The New York Times. Vo svojom výskume zistil, že niektoré zmesi na hasenie požiarov používané v Kalifornii obsahujú napríklad chróm a kadmium.
V rokoch 2009 až 2021 použili hasiči v Spojených štátoch 1,7 miliardy galónov spomaľovačov horenia, čo zodpovedá uvoľneniu približne 400 ton ťažkých kovov do životného prostredia. Nie je prekvapením, že výrobcovia zmesí tieto štatistiky a McCurryho výskum odmietajú. „Naše výrobky prešli všetkými testami z hľadiska potenciálneho vplyvu na životné prostredie,“ hovorí hovorca spoločnosti Primeter Dan Green.
Napriek jeho odmietavému postoju je zrejmé, že po rozsiahlych lesných požiaroch do okolia vždy unikajú ťažké kovy. Dokazujú to analýzy vody a postupy samotných hasičov, ktorí sa snažia stavať zábrany okolo vodných zdrojov. Tie chránia vodné zdroje pred možnou kontamináciou chemikáliami a všetkými ostatnými dôsledkami požiarov.
Otázkou však podľa zámorských médií je, či to nie je len malá daň za záchranu životov a majetku. Nedávny celosvetový prieskum ukázal, že znečistenie ovzdušia spôsobené lesnými požiarmi je zodpovedné za smrť 675 000 ľudí ročne, pričom údaje v Amerike ukazujú obrovský 77-percentný nárast takýchto úmrtí od roku 2002.
GALÉRIA