Každý živočích potrebuje vodu na to, aby prežil. Platí to aj o rybách. Viete ako to funguje, keď žijú priamo vo vode? V tomto článku zistíte, či ju absorbujú cez kožu, alebo ju tiež „pijú“.
Ako informuje portál magazin.pluska.sk, ryby vedia vodu absorbovať len vďaka osmóze. Ide o proces, ktorý nastáva, keď sa voda snaží dosiahnuť rovnovážny stav. Osmóza je teda pohyb rozpúšťadla (vody) cez polopriepustnú membránu z oblasti s nižšou koncentráciou rozpustenej látky (napríklad soli) do oblasti s vyššou koncentráciou.
To, či ryby pijú vodu, závisí od toho, koľko vody ich telo osmózou príjma, prípadne stráca. Všetko to závisí od toho či žijú v sladkej, alebo slanej vode.
Sladkovodné ryby majú v tele tekutiny, ktoré sú slanšie než okolité prostredie. Preto sa voda do ich tela absorbuje cez kožu a žiabre. Tieto ryby preto nemusia veľa piť. Mohlo by to totiž narušiť koncentráciu soli v ich tele. To by malo negatívny vplyv na ich svaly a nervový systém. Z toho dôvodu sladkovodné ryby stále vylučujú moč a takýmto spôsobom sa zbavujú prebytočnej vody.
Opačný princíp funguje u slanovodných rýb. Tie vodu musia piť, aby si udržali rovnováhu v organizme. Ich telo má totiž menej soli než okolitá voda, preto z ich tela neustále uniká cez kožu a žiabre do slaného prostredia. Vykompenzujú si to tak, že časť vody, ktorú nasajú ústami, posielajú do tráviaceho traktu namiesto do žiabier.
Problém je v tom, že vodu síce potrebujú, no príliš veľa soli môže byť rovnako škodlivé ako jej nedostatok. Slanovodné ryby majú preto v žiabrach špecializované bunky, ktoré im pomáhajú odstraňovať soľ. Niektoré ryby teda naozaj pijú vodu, aj keď trochu iným spôsobom ako my.