Ľudia prečerpávaciu elektráreň v Málinci NECHCÚ, nespokojných na zhromaždenie NEPOZVALI. Tarabu chcela opozícia odvolať

Taraba protesty
Zdroj: TASR/Ján Krošlák, Ilustračné foto: Vladimír Brezina
Reklama

Na Podpoľaní začala Vodohospodárska výstavba začala  kampaň o prečerpávacej vodnej elektrárni Málinec. Pozvala však asi len desať ľudí. OZ Čechánky (podľa miesta, kde by mala byť prečerpávacia vodná elektráreň), ktoré zastupuje nespokojných obyvateľov na stretnutie v utorok do Kultúrneho domu v Látkach najprv nepozvali.

„Toto je prvá informačná kampaň, ktorá sa však mala odohrať bez nás. Akonáhle sme sa dozvedeli, že ju vodohospodári spúšťajú, očakávali sme, že budeme prizvaní. Veď máme občianske združenie, zastrešujúce do sto priamo dotknutých ľudí. Avšak zo štátneho podniku Vodohospodárska výstavba nám prišla odpoveď, že pre nás budú určené iné stretnutia. Vraj toto malo byť len pre ľudí, ktorí majú trvalý pobyt na Látkach, prípadne vlastnia v dotknutej oblasti nehnuteľnosť,“ uviedol Tomáš Endrődy, predseda OZ Združenie Čechánky, pre MY Novohrad.

Nepozvali ani hokejistu Laššáka

Napokon sa na zhromaždenie podľa tvnoviny. sk dostali aj nepozvaní. „Nejde len o to, čo bude priamo zatopené. Bavíme sa aj o pitnej vode. Tri mesiace nás každý ignoruje, s nikým sme nemali žiadne stretnutie. Hromadné pripomienky, ktoré sme podali, neboli prerokované. Po troch mesiacoch sme sa dočkali infokampane bez nás,“ uviedol predseda občianskeho združenia Tomáš Endrődy. Prečerpávacia vodná elektráreň sa týka aj legendárneho slovenského hokejového brankára Jána Lašáka. Pozvaný nebol ani on. „Napriek tomu, že som v tej najväčšej, červenej zóne,“ poznamenal.

Na pripomienkovanie mali len niekoľko dní

Ministerstvo životného prostredia dalo začiatkom februára do pripomienkového konania zámer na výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec na Podpoľaní, v časti zvanej Čechánky. Na vyjadrenie mali dotknutí obyvatelia len zhruba desať dní. Zámer okamžite zverejnili a odvtedy protestujú proti zámeru výstavby.

Prečerpávacia elektráreň má vzniknúť na rieke Ipeľ, prepojením nádrže pri Málinci s novou nádržou, ktorá sa má nachádzať pri Detvianskej Hute. Existujúcu priehradu pritom majú zmodernizovať. S jej výstavbou sa malo začať ešte v prvom štvrťroku a trvať má až do decembra 2036. A náklady sú odhadované na 1,8 miliardy eur.

Kvôli tomu odvolávali ministra Tarabu

Ministerstvo počítalo s projektom ako strategickou investíciou. To by znamenalo, že štát by mal predkupné právo na pozemky a prípravné práce by sa dali robiť aj bez súhlasu majiteľov. Obyvatelia z okolitých obcí preto spustili petíciu. Žiadajú, aby bol projekt na schválenie strategickej investície a následnú výstavbu novej vodnej nádrže zastavený. Podpísali ju už tisícky ľudí.

Pre opozíciu to bolo podnetom na odvolávanie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu 19. 2. v parlamente, ktoré však skončilo neúspešne. Podľa mimoparlamentnej strany Demokrati je projekt výstavby problematický aj kvôli zásobovania obyvateľov Slovenska pitnou vodou, aktuálne zdroj pitnej vody zásobuje takmer 70-tisíc obyvateľov v regióne.

Pre ministra zdroj príjmov

Prečerpávacie vodné elektrárne sú podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu vysoko hospodárne a predstavujú významný a stabilný zdroj príjmov pre štát. Podotkol, že v Rakúsku je 23 prečerpávacích staníc, poväčšine v centrách turizmu a aj v centrách národných parkov. „Pretože zisky oproti klasickej výrobe elektriny sú pri prečerpávacích staniciach trojnásobne vyššie, iba v Rakúsku budujú v súčasnosti ďalších 13 prečerpávacích staníc,“ zdôraznil s tým, že nikomu však nebude vnucovať investície a mzdy.

Vodohospodári sa dohodli, pitnú vodu to neohrozí

Stredoslovenská vodárenská spoločnosť podporuje výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. So štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba podpísali memorandum o spolupráci. „Obe strany ju považujú za strategický významný projekt v oblasti energetiky a najekologickejšie riešenie, ktorým sa dajú vyrovnávať odchýlky v elektrizačnej sústave,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva životného prostredia.

Vodohospodárska výstavba aj StVS zároveň garantujú zachovanie všetkých vodohospodárskych funkcií existujúcej priehrady. A to aj vrátane nepretržitého zásobovania obyvateľstva pitnou vodou, národohospodárskych záujmov a ostatných environmentálnych výhod.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova