fbpx

M. Wlachovský vo Varšave ocenil spoluprácu medzi Slovenskom a Poľskom

Reklama
Na snímke slovenský minister zahranièných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský poèas tlaèovej konferencie s èeským ministrom zahranièných vecí Janom Lipavským v Prahe 19. mája 2023. Nový šéf slovenského rezortu diplomacie Miroslav Wlachovský pricestoval na svoju prvú zahraniènú návštevu do Prahy, kde sa stretol so šéfom èeskej diplomacie Janom Lipavským. Diskutovali o regionálnej spolupráci v strednej Európe, aktuálnej situácii na Ukrajine vrátane jej povojnovej obnovy a o ïalšom rozširovaní EÚ. FOTO TASR - Barbora Vizváryová *** Local Caption *** tk spoloèná tlaèová konferencia prvá zahranièná návšteva úradnícka vláda vláda odborníkov portrét

Situácia v našom regióne si vyžaduje čoraz intenzívnejšiu spoluprácu medzi Slovenskom a Poľskom, a to aj v bezpečnostnej oblasti. Vo štvrtok to uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Wlachovský po stretnutí so svojím poľským kolegom Zbigniewom Rauom vo Varšave.

Obaja ministri hovorili o aktuálnych otázkach bilaterálnych vzťahov, rozvoji spolupráce v regionálnych zoskupeniach vrátane Bukureštskej deviatky (B9) či Iniciatívy Trojmoria. Venovali sa aj bezpečnostným témam v súvislosti s vojnou na Ukrajine a júlovým samitom NATO v litovskom Vilniuse.

„Poľsko, náš severný sused, je naším kľúčovým spojencom a strategickým partnerom, s ktorým sme si vybudovali širokú základňu spolupráce. Dobré slovensko-poľské vzťahy boli pre nás vždy prioritou, preto som rád, že hneď po tradične prvej návšteve Českej republiky smerovala moja ďalšia bilaterálna pracovná cesta práve do Varšavy,“ povedal Wlachovský.

Podľa jeho slov sa SR a Poľsko pripravujú aj na povojnovú obnovu Ukrajiny, pri ktorej zohrajú kľúčovú úlohu práve susedné krajiny. „Bezpečnostná architektúra v Európe sa v dôsledku ruskej agresie výrazne zmenila a už sa nikdy nevráti do predvojnového stavu. Aj preto sa treba sústrediť na jej nové usporiadanie tak, aby boli zachované naše hodnoty a zaistená bezpečnosť a ochrana obyvateľov,“ dodal. Zároveň vyzval na dlhodobú podporu Ukrajiny vo všetkých oblastiach vrátane jej integrácie do Európskej únie.

Wlachovský so svojím poľským kolegom hovoril aj o ekonomických vzťahoch, cezhraničnej spolupráci vrátane turizmu a rozvoji energetickej a dopravnej infraštruktúry. Obaja ministri vo Varšave vystúpili aj na bezpečnostnej konferencii Defence 24.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie