„Má semenníky a mikropenis“ – ale čo naozaj hovoria dokumenty?

Zdroj: x.com/@MisterAP7, Canva/@vansignature99, @sketchifyedu
Reklama

Francúzsko-alžírsky novinár Djaffer Ait Aoudia zverejnil koncom októbra 2024 údajné úryvky z lekárskych záznamov, ktoré mali byť doručené Medzinárodnému olympijskému výboru. Vo svojom článku tvrdil, že tieto dokumenty dokazujú, že boxerská šampiónka Imane Khelif je v skutočnosti muž.

Dokumenty mali pochádzať z dvoch známych nemocníc – jednej v Paríži a druhej v Alžírsku. Dvaja lekári údajne v správe z júna 2023 uvádzajú, že Khelif trpí poruchou s názvom deficiencia enzýmu 5-alfa reduktáza typu 2. Tento stav ovplyvňuje metabolizmus testosterónu a dihydrotestosterónu a môže viesť k narušeniu vývoja pohlavných orgánov.

Šedá zóna medzi biológiou a identitou

Porucha, ktorú Aoudia opisuje, patrí do širšej kategórie vývojových porúch pohlavia (DSD). Hoci tieto diagnózy môžu ovplyvniť vonkajšie aj vnútorné znaky pohlavia, neznamenajú automaticky, že dotyčná osoba je biologicky označovaná za muža. Ako upozorňuje portál Snopes, tieto zistenia – aj keby boli pravdivé – nemajú jednoznačnú výpovednú hodnotu o biologickom pohlaví Khelif.

Aj samotný Medzinárodný olympijský výbor sa k prípadu vyjadril nejednoznačne. Najprv hovorca Mark Adams uviedol, že nejde o otázku DSD. Neskôr však svoje slová upravil a dodal, že myslel: „nejde o prípad transrodovosti“, čím pripustil možnosť vývojovej poruchy.

Hľadanie pravdy v tieni špekulácií

Fotografie dokumentov, ktoré Aoudia publikoval, neboli nikdy oficiálne potvrdené. Boli kontaktovaní zverejnení lekári aj nemocnice, no nikto nevedel alebo nechcel potvrdiť ich pravosť. Ani samotný Aoudia nezverejnil žiadne detaily o svojich zdrojoch.

Niektoré médiá ako dôkaz spomínajú rozhovor s francúzskym fyziológom Georgesom Cazorlom z augusta 2024. Ten povedal, že po Khelifinej diskvalifikácii v roku 2023 ju nechal vyšetriť v parížskej nemocnici. Výsledok podľa neho znel jednoznačne: „Je tu problém s hormónmi, s chromozómami, ale je to žena.“

Cazorla zároveň tvrdil, že jej tím následne upravoval hladiny testosterónu tak, aby zodpovedali ženskému normálu. Podľa neho sa jej fyzická výkonnosť odvtedy výrazne znížila. „Aktuálne je jej biologický a svalový profil porovnateľný s bežnou ženou,“ dodal.

Diagnózy, ktoré menia pohľad na pohlavie

Porucha opísaná v uniknutých dokumentoch, ako aj Cazorlove tvrdenia, súvisia s javom známeho ako androgénna necitlivosť (AIS). Ide o genetickú mutáciu, pri ktorej telo nedokáže reagovať na androgény – mužské pohlavné hormóny.

Telo plodu sa vyvíja ako mužské len vtedy, ak prítomný SRY gén spustí vývoj semenníkov. Tie následne produkujú androgény, ktoré formujú mužské pohlavné znaky. Pri AIS však telo na androgény nereaguje, a preto sa u plodu s chromozómami XY vytvoria vonkajšie znaky dievčaťa.

Prípadom AIS sa zaoberá aj spisovateľka Natalie Angier, ktorá opísala príbeh Jane Carden: „Jane má vonkajšie genitálie dievčaťa […] ale nemá maternicu ani vajcovody. V bruchu mala semenníky, ktoré jej boli chirurgicky odstránené desať dní po pôrode.“

Dezinformácie a titulky na efekt

Aoudia vo svojom článku nezostal len pri lekárskych faktoch. Do textu pridal pojmy ako „mikropenis“ a „semenníky“, ktoré sa v samotnej správe nevyskytovali. Práve týchto výrazov sa chytili krajne pravicové portály a ich interpretácia sa stala virálnou.

Tvrdenia o „šokujúcom odhalení“, ktoré sa objavili v ich nadpisoch, neboli vedecky podložené. Redakcia Snopes upozornila, že mnohé tvrdenia boli skôr špekulatívne než podložené dôkazmi. Fakt, že niekto má XY chromozómy alebo vnútorné gonády, ešte nemusí znamenať, že je „muž“ v biologickom zmysle.

Právne kroky a verejná obrana

Imane Khelif sa podľa Guardianu rozhodla podniknúť právne kroky pre šikanu, ktorej čelila po medializácii prípadu. „Rozumieme, že Imane Khelif podala žalobu na osoby, ktoré ju komentovali počas OH v Paríži 2024, a pripravuje aj ďalšie právne kroky,“ uviedol hovorca MOV.

Ait Aoudia zasa tvrdí, že plánuje žalovať Khelif a jej právnika za ich reakcie na jeho článok, no zatiaľ žiadne konanie nezačal.

Francúzsky endokrinológ: Zneužili moje meno

Jacques Young, odborník z parížskej nemocnice Bicêtre, ktorého meno sa objavilo na údajnom zdravotnom posudku Khelif, sa ostro ohradil voči jeho zverejneniu. Pre redakciu publikácie DW uviedol, že bol pravdepodobne zatiahnutý do manipulácie bez svojho súhlasu: „Myslím si, že váš výrok dokonale vystihuje realitu,“ reagoval na tému, či sa jeho meno zneuživa na šírenie falošných tvrdení.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport