fbpx

Maďarsko chce schváliť vstup Švédska do NATO. Obnovujeme dôveru, povedal Orbán

Reklama
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: TASR/DUNA/MTI-Szilárd Koszticsák

Koncom februára by mohol maďarský parlament schváliť žiadosť Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie. V sobotu to vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko je poslednou krajinou, ktorá doteraz švédsku žiadosť o členstvo v NATO neratifikovala.

„Dobrou správou je, že náš spor so Švédskom bude už čoskoro vyriešený,“ uviedol predseda maďarskej vlády. „Smerujeme k tomu, že na začiatku jarného zasadacieho obdobia parlamentu budeme môcť vstup Švédska do NATO ratifikovať,“ dodal.

Podľa agentúry Reuters by sa maďarský parlament mal stretnúť 26. februára. Orbán povedal, že spoločne so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom podnikli kroky „na obnovenie dôvery“ medzi oboma krajinami. Aké kroky to boli, ale nespresnil.

Švédsko podalo žiadosť o vstup do aliancie spoločne s Fínskom v máji 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Fínsko sa stalo členom NATO na začiatku minulého apríla.

Švédsky vstup do NATO vyžaduje súhlas všetkých 31 členských štátov. Dlho bolo za najväčšiu prekážku v procese pokladané Turecko, to ale pripojenie Švédska k NATO odsúhlasilo minulý mesiac.

Maďarský premiér Orbán, ktorý na rozdiel od iných predstaviteľov aliančných krajín udržuje dobré vzťahy s Ruskom, tvrdí, že vstup Švédska do NATO podporuje. Avšak príslušný zákon je v maďarskom parlamente od polovice roku 2022. Poslanci s ratifikáciou otáľajú podľa všetkého aj kvôli kritike od niektorých švédskych politikov na adresu Budapešti, ktoré sa týkajú zhoršovania stavu demokracie v Maďarsku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie