Maďarsko rozhodne odmieta dohodu na nových migračných a azylových pravidlách Európskej únie. V stredu to vyhlásil maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Stalo sa tak potom, čo sa zástupcovia členských krajín a europoslanci zhodli na zásadnej úprave európskeho migračného a azylového systému. „Dôrazne odmietame tento migračný pakt,“ povedal šéf maďarskej diplomacie podľa AFP. „Nepustíme (do Maďarska) nikoho proti našej vôli,“ dodal.
Maďarsko sa podľa neho odmieta podieľať na povinnej solidarite všetkých štátov, ktoré preťaženým krajinám majú pomáhať buď prijatím časti migrantov, finančne alebo materiálne.
Štáty Európskej únie a europoslanci sa po mnohých rokoch neúspešných snáh zhodli na nových migračných a azylových pravidlách európskeho bloku. Séria nariadení počíta s efektívnejšími kontrolami migrantov, rýchlejšími návratmi do krajín pôvodu aj s povinným zapojením všetkých členských krajín do pomoci preťaženým štátom.
Súčasťou balíčka je napríklad nariadenie o skríningu, ktoré zavádza povinné zisťovanie dát migrantov na vonkajších hraniciach. Ďalšie normy regulujú podmienky prijímania žiadateľov o azyl alebo požiadavky pre nárok na medzinárodnú ochranu.
Medzi najdiskutovanejšie časti patrilo nariadenie o azylovom a migračnom manažmente, ktoré obsahuje pravidlá solidarity medzi členskými štátmi. Azylové nariadenie zavádza takzvanú hraničnú procedúru, ktorá má urýchliť vybavovanie azylových žiadostí v hraničných štátoch EÚ. Krízové nariadenie zasa upravuje podmienky na vybavovanie žiadostí či zadržiavanie migrantov v situáciách, kedy bude v únii vyhlásená migračná kríza, napríklad ak niektorý neunijný štát využije migrantov ako hybridnú zbraň.
Aby norma začala platiť, musia ju ešte schváliť ministri členských krajín a plénum Európskeho parlamentu, čo sa však už považuje za formalitu. Teraz sa očakáva, že budúci rok belgické predsedníctvo Rady EÚ začne práce na dokončení legislatívnych textov s cieľom dosiahnuť finálne schválenie vo februári. Na finálne schválenie dohody nie je potrebný jednomyseľný súhlas krajín.
Nemecko a juhoeurópske krajiny si dohodu pochvaľujú
„Veľmi dôležité rozhodnutie: Európa sa po dlhých debatách konečne dohodla na spoločnom azylovom systéme. Vďaka nemu obmedzíme nelegálnu migráciu a uľavíme štátom, ktoré sú mimoriadne silne postihnuté,“ reagoval na dohodu nemecký kancelár Olaf Scholz, podľa ktorého pakt pomôže aj jeho krajine.
Nové pravidlá privítali aj vládni politici Talianska, Grécka a Španielska, kam každoročne prichádzajú desiatky tisíc migrantov z Afriky či Ázie. Podľa gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa zodpovedá pakt politike gréckeho kabinetu, ktorý presadzuje „striktné ale spravodlivé“ podmienky pre migráciu. Podľa španielskeho premiéra Pedra Sáncheza dohoda umožní čeliť viac koordinovaným a ľudským spôsobom migračným tlakom. Taliansky minister vnútra Matteo Piantedosi zase zdôraznil nájdenie rovnováhy medzi zodpovednosťou a solidaritou.
Pozitívne sa o dohode vyjadrujú ministri českej vlády. Podľa ministra zahraničia Jána Lipavského (Piráti) je migračný pakt nutný a pomôže brániť aj Českú republiku. Premiér Petr Fiala (ODS) zdôraznil, že návrh neobsahuje povinné kvóty pre prijímanie migrantov. Dohodu naopak ako „pozvanie miliónov migrantov do Európy“ kritizuje šéf opozičného hnutia ÁNO Andrej Babiš. Podľa Fialu tým šéf opozície iba potvrdzuje, že nerozumie európskej politike.