Slovensko nebude predávať 50 percent elektrickej energie zadarmo Maďarsku. Po mimoriadnom výbore parlamentu pre životné prostredie to uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba. Tvrdenia o odpredávaní elektriny označil za klamstvá. Ale na rokovaní výboru sa nezúčastnil. Opozícia citovala z podkladov priamo z ministerstva, podľa ktorých nás Maďari požiadali o elektrinu minulý rok v lete. Chceli ju za výrobné náklady na 30 rokov, súčasní vládni predstavitelia to prisľúbili na 10 rokov.
Téma Gabčíkova je pseudotéma slovenskej opozície, povedal minister Tomáš Taraba po skončení výboru NR SR, ktorý sa mal zaoberať aj týmito otázkami, na ktorý však minister neprišiel. A výbor nebol uznášaniaschopní. „To, čo povedala slovenská opozícia, že my ideme dať 50 percent elektriny zadarmo Maďarom, je totálny, ale totálny klam. Nikdy žiadna takáto debata nebola, nie je a ani nebude. Slovensko nemá žiaden dôvod dávať Maďarsku žiadnu elektrinu zadarmo,“ povedal Taraba. Tvrdí takisto, že SR nebude predávať Maďarsku elektrinu za 30 eur. Deklaroval, že Slovensko nikdy nebude cúvať z dominantnej pozície, ktorú v rámci sporu o Gabčíkovo má.
Minister na výbor neprišiel
Výbor k usporiadaniu sporu okolo vodného diela Gabčíkovo iniciovali opozičné strany. Vyjadrili obavy, že Maďarsko dostane elektrinu zadarmo alebo za výrobné náklady. Na tému sa preto chceli na výbore pýtať ministra Tarabu. Zopakovali znovu, že minister Taraba pri vysvetľovaní sporu o vodné dielo Gabčíkovo zavádza a nekoná v záujme Slovenska.
Nie je dôvod Maďarsku dobrovoľne odovzdávať milióny eur v podobe energie za výrobnú cenu. Vyhlásila to podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová za PS. Opoziční poslanci Tarabovi vyčítajú, že na výbor neprišiel a neodpovedal na otázky.
Podľa Stohlovej neexistuje dôvod rozprávať sa s Maďarskom o delení elektrickej energie. Zdôraznila, že súdny spor je už „za nami“ a rozsudok Slovensko nezaväzuje hovoriť o elektrickej energii, ani sa to doteraz nedialo. „Objavilo sa to ako téma sčista-jasna a začal o tom rokovať a hovoriť minister Taraba,“ uviedla poslankyňa na tlačovej konferencii. „Na tomto prípade veľmi jasne vidno, že minister Taraba nekoná v záujme Slovenska. Nie je dôvod Maďarsku dobrovoľne odovzdávať milióny eur v podobe energie za výrobnú cenu, za akékoľvek takéto priateľské podmienky,“ dodala. Opoziční poslanci to uviedli počas tlačovej konferencie.
Neexistuje žiaden spor ani dôvod na rokovanie
Taraba podľa nej zdôvodňuje potrebu rokovať o rozdeľovaní elektrickej energie existujúcim sporom. „Ten rozsudok nám to nehovorí, sú to výhovorky, videli sme dokumenty, počuli sme to od ľudí, ktorých sa to veľmi jasne týka, a máme to potvrdené aj z maďarskej strany,“ skonštatovala a dodala, že rozsudok ani neobsahuje žiaden záväzok či časový tlak na dohodu s Maďarskom. Kritizuje Tarabu, že nechce hovoriť o motiváciách svojich krokov. „Buď je ako minister absolútne nekompetentný, že o takomto niečom vôbec rokuje s maďarskou stranou, keď na to nie je dôvod, alebo koná účelovo, dobrovoľne, vedome, pretože ho maďarská strana za to nejakým spôsobom vykompenzuje,“ priblížila Stohlová.
Podľa opozície existuje zmluva z leta minulého roka, na základe ktorej maďarskí politici, teraz pred voľbami, deklarujú, že budú mať od Slovenska elektrinu za výrobné náklady. Poslanci NR SR citovali podklady priamo z ministerstva životného prostredia, v ktorej Slovensko maďarská strana žiadala o elektrinu na 30 rokov. Podľa opozície slovenská strana podľa týchto podkladov súhlasila s výhodnými dodávkami elektriny na 10 rokov.
Rozsudok k vodnému dielu Gabčíkovo – Nagymaros
Medzištátnu zmluvu o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros podpísali predsedovia vlád Československej socialistickej republiky a Maďarskej ľudovej republiky v Budapešti v roku 1977. Maďarsko od projektu odstúpilo v roku 1989, vtedy už bola väčšina prác na slovenskej strane ukončená.
Medzinárodný súdny dvor v holandskom Haagu vyniesol 25. septembra 1997 rozsudok v spore medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou o výstavbe a využívaní Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. Potvrdil platnosť zmluvy z roku 1977, nástupníctvo SR po Českej a Slovenskej Federatívnej Republike a vyhlásil vybudovanie náhradného riešenia (stupňa Čunovo) za oprávnené.
Súd rozhodol, že obe strany v záujme zosúladenia ekonomického rozvoja s ochranou životného prostredia by mali spolu opätovne preskúmať účinky využívania elektrárne Gabčíkovo na životné prostredie. Osobitne mali nájsť uspokojivé riešenie, čo sa týka objemu vody vstupujúceho do starého koryta Dunaja a do ramien situovaných na obidvoch brehoch rieky.