Majiteľ eko obchodu: Lepšie, ako triediť odpad, je netvoriť ho

Zdroj: FACEBOOK/Sirka, čapovaná eko drogéria, FREEPIK

Lepšie, ako zbierať a triediť odpad, je netvoriť ho. Tvrdí to majiteľ bezobalového obchodu s čapovanou drogériou vo Zvolene Adam Trško. Dodal, že fungovanie jeho prevádzky ušetrí ročne približne 2500 plastových fliaš.

Ako ďalej uviedol, prázdne obaly záujemcom opäť naplní pracím gélom, avivážou, saponátom a aj čistiacim prostriedkom. „Nádoby používajú zákazníci opakovane, nemusia ich tak recyklovať. Bolo by to za kontajner plastu, ktorý takto vôbec nie je,“ objasnil s tým, že umelé obaly od drogérie používajú už viac rokov a stále sa dajú pre čapovanie využiť.

Priestor pre záujemcov otvorili v roku 2020 a v súčasnosti v ňom pôsobia aj s manželkou Veronikou Trškovou. „Po dlhšom čase vidíme, že to má zmysel, pretože jedna fľaša má na sebe niekoľko nálepiek s popisom tovaru, ktorý v nej bol,“ podotkol majiteľ. Doplnil, že ľudia mu nosia aj použité plastové nádoby, aby ich opäť využil. Vyčistí ich a znovu do nich čapuje. Najviac sa vo Zvolene míňajú pracie gély, mydlo na ruky i čistič na riad.

Tršková priznáva, že k šetreniu obalov ju priviedol jej záujem o biológiu. „Mám cit ku prírode, k jej ochrane i k tomu, že nič do nej netreba vyhadzovať,“ povedala. Veľké fľaše, v ktorých v predajniach drogériu majú, sú vratné a po vyprázdnení ich opäť naplnia. „Vyberáme si dodávateľov, ktorí ponúkajú túto možnosť. Na nádobe vidíme, že koluje,“ spomenula.

Poznamenala, že v predajni využívajú virtuálnu registračnú pokladňu. „V súčasnosti už má takmer každý e-mailovú adresu, na ktorú im posielame pokladničný doklad. Nevzniká tak odpad,“ priblížila s tým, že klasické doklady z pokladne sa nedajú recyklovať a treba ich hádzať do komunálneho odpadu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie