Mal rád tango, miloval futbal a pracoval ako vyhadzovač: TOTO je príbeh najľudskejšieho pápeža moderných čias!

pápež František
Hlava katolíckej cirkvi zomrela v pondelok ráno o 7.35 h, takmer mesiac po prepustení z päťtýždňového pobytu v nemocnici, kde sa liečil z dvojitého zápalu pľúc. Zdroj: TASR/AP
Reklama

Život pápeža Františka bol plný kontrastov – pred vstupom do duchovného života pôsobil v laboratóriu a dokonca aj ako vyhadzovač v nočnom klube. Ako prvý pápež z Južnej Ameriky priniesol do Vatikánu ľudskosť, pokoru a nový pohľad na vedenie cirkvi. Jeho smrť vo veku 88 rokov znamená koniec jednej z najvýraznejších kapitol v dejinách modernej cirkvi.

Z Buenos Aires do Vatikánu

Jorge Mario Bergoglio, neskôr známy ako pápež František, sa narodil a vyrastal v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires. Bol prvým pápežom pochádzajúcim z Južnej Ameriky a zároveň prvým jezuitom v tejto funkcii. Na čelo katolíckej cirkvi sa postavil v roku 2013 a stal sa symbolom skromnosti, otvorenosti a modernizácie. Informuje o tom portál Koktejl.

Jeho cesta bola však netradičná a miestami prekvapivá. V mladosti sa venoval bežným činnostiam – miloval tanec, predovšetkým tango, a bol verným fanúšikom miestneho futbalového klubu San Lorenzo.

Život pred duchovnou dráhou

Ako píše portál Unilad, kým sa vo veku 21 rokov rozhodol vstúpiť do rehole, vystriedal Jorge Mario Bergoglio niekoľko zamestnaní. Vyštudoval odbornú školu s technickým zameraním a získal diplom z chemickej techniky. Následne niekoľko rokov pracoval v potravinárskom laboratóriu. Jedna epizóda z jeho pracovného života však zaujala verejnosť najviac – práca vyhadzovača v nočnom klube.

Znie to neuveriteľne, ale ešte predtým, ako sa vydal na duchovnú cestu, mal Bergoglio na starosti rozhodovanie, kto môže vstúpiť do klubu, a tiež riešenie prípadných konfliktov medzi opitými hosťami. „Nie som veľmi vzdelaný v náboženstve, ale je bláznivé vidieť, že sa z práce v nočnom klube stal pápežom,“ napísal jeden prekvapený užívateľ na internete. Iný dodal: „Bol to ten najúžasnejší pápež!“

Zdravotné komplikácie a posledné dni

Pápež František zomrel 21. apríla vo veku 88 rokov v rezidencii Svätej Marty vo Vatikáne. Skonal o 7.35 h ráno po tom, čo utrpel mozgovú príhodu, ktorá ho uviedla do kómy a následne spôsobila nezvratné zlyhanie srdca.

Po jeho smrti boli zverejnené aj doteraz neznáme detaily o jeho zdravotnom stave. Trpel arteriálnou hypertenziou, cukrovkou 2. typu a mnohopočetnými bronchiektáziami – chronickým ochorením dýchacích ciest, pri ktorom dochádza k trvalému rozšíreniu priedušiek a ich nedostatočnému čisteniu od hlienu.

Galéria

V Bazilike sv. Petra pokračuje lúčenie so zosnulým pápežom Františkom

Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

V stredu, keď otvorenú rakvu s telom vystavili pri hlavnom oltári nad hrobom sv. Petra, nazývanom Oltár konfesie, si pamiatku zosnulého pápeža podľa odhadov v priebehu 8,5 hodiny uctilo približne 20.000 ľudí.

Predpokladá sa, že s blížiacim sa sobotňajším pohrebom bude záujem ľudí narastať. V súvislosti s ním Taliansko pripravuje rozsiahlu bezpečnostnú operáciu: k státisícom smútiacich veriacich sa majú pripojiť svetoví lídri vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Úrady očakávajú až 170 zahraničných delegácií.

Podľa rozhovorov, ktoré pred bazilikou zozbierala AFP, sa na vstup do chrámu v stredu čakalo aj štyri hodiny. Okolo rakvy s telom pápeža, ktorý má na sebe červený ornát, bielu mitru, čierne topánky a a medzi prstami rúk ruženec, treba prejsť v priebehu niekoľkých sekúnd. Mnohí ľudia napriek tomu stačia urobiť fotografie alebo videá svojimi smartfónmi.

Bazilika sv. Petra zostane vo štvrtok pre verejnosť otvorená až do polnoci. V piatok bude prístupná do 19.00 h, pretože následne sa uskutoční obrad zapečatenia rakvy.

V sobotu, po pohrebných obradoch pred Bazilikou sv. Petra, rakvu s telom v súlade s prianím zosnulého pápeža prenesú do pápežovho obľúbeného chrámu v Ríme – Baziliky Santa Maria Maggiore (Bazilika panny Márie Väčšej), kde bude pochovaný v jednoduchom hrobe označenom nápisom Franciscus (František v latinčine).

Sobotňajšou pohrebnou omšou sa v súlade s tradíciou začne deväť dní smútenia za pápežom – novéna (novemdiales). Toto obdobie sa skončí 4. mája, pričom každý deň bude zádušnú omšu slúžiť iný z vybraných kardinálov.

Vatikán nateraz neoznámil dátum konkláve, na ktorom kardináli zvolia Františkovho nástupcu. Kardináli, ktorí už sú v Ríme, sa na svojom ďalšom stretnutí zídu vo štvrtok o 09:00 h.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti