Martina Šimkovičová kritizovala naše herecké hviezdy: Ovplyvní to ich kariéry?

šimkovičová otvorená kultúra
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, herečka Jana Kovalčiková počas vyhlásenia štrajkovej pohotovosti. Foto: TASR/Pavel Neubauer, reprofoto, YouTube/Otvorená Kultúra!
Reklama

Konflikt medzi hercami a ministerkou kultúry sa vyostruje. Martina Šimkovičová (53) zasiahla tam, kde to bolí.

Ministerka otvorila ďalší konflikt, keď sa vyjadrila na adresu hercov zo Slovenského národného divadla, ktorí pravidelne čítajú vyhlásenia proti jej ministerstvu. Na sociálnej sieti uviedla, že mnohí z týchto hercov zároveň zarábajú v televíznych seriáloch, ktoré sa vysielajú na verejnoprávnych staniciach, a kritizovala ich za to, že zároveň obviňujú vládu z krádeže televízie. Týmto vyhlásením naznačila, že sa chystá zasiahnuť na citlivom mieste, píše portál sarm.pluska.sk.

“Pani ministerka vôbec netvrdí, že by herci nemali prijímať ponuky od súkromných televízií. Nešlo ani tak o seriály súkromných televízií, ako o seriály v televízii verejnoprávnej, ktorú podľa hercov a aktivistov niekto ´ukradol´ či uniesol. Zaujímavé je, že podľa nich niekto niečo zakazuje a berie im slobodu, STVR uniesol, ale aj napriek cirkusu, ktorý robia celé mesiace, môžu naďalej tvoriť a pracovať na všetkých ´frontoch´, vrátane tej ukradnutej verejnoprávnej televízie, ktorá je platená zo štátneho. Tá zmienka o súkromných televíziách tam bola už len na doplnenie toho, že majú príjmy z rôznych strán,” povedala hovorkyňa rezortu Petra Bačinská pre Šarm.

Na otázky nereagovala ani šéfka SND Zuzana Ťapáková a svoje tváre si nezastala ani Markíza, v ktorej mnohí herci zo SND účinkujú. Priestor dostali aj samotný herci ako Ján Koleník, Jana Kovalčíková a Milan Ondrík, ktorí sa objavili vo videu zverejnenom ministerkou. Ich reakcie zatiaľ neprišli.

Šimkovičová označila zdroj svojho hnevu. „Postavia sa (herci, pozn. red.) na divadelné dosky a obťažujú divákov svojimi výlevmi. Vlastne nie svojimi, ale tými, ktoré im píšu aktivisti v mimovládkach. Slúžia cudzím, čítajú, čo im dajú do ruky, a tvária sa pritom ako slobodné bytosti s vlastnými názormi a postojmi. Rozprávajú čosi o cenzúre, konci demokracie, ohrození kultúry – bez akýchkoľvek faktov,” napísala na sociálnej sieti Šimkovičová, pričom tvrdí, že herci sú podľa nej riadení zo zahraničia.

“Výsledkom má byť zvrhnutie súčasnej demokraticky zvolenej vlády,“ povedala ministerka, pričom podľa jej hovorkyne Bačinskej jej príspevok „nebol náhodný, ale reakciou na dlhodobé útoky a nenávisť voči nej.“

Herci odmietli jej obvinenia

Slová Šimkovičovej šokovali jej adresátov, ktorí nechápavo reagovali. Ako sme už informovali, odpovedali jej, že na čítanie vyhlásení zostávajú v sále len tí, ktorí o nich majú záujem, čo sú takmer všetci, a končí sa to potleskom.

“Sme slobodné bytosti s vlastným názorom a postojmi. Nehovoríme a nenanucujeme divákom, ako žiť či čo si myslieť. Naše občianske aktivity či čítania vyhlásenia po skončení predstavenia nie sú koordinované zo zahraničia, ale sú rýdzo naše, domáce, slovenské,” vyjadril sa Tomáš Maštalír.

“Mesiace totiž s inými kolegami a kolegyňami z kultúry voláme po zmene spôsobu komunikácie a po odbornom dialógu v našom rezorte. Odpoveďou však doteraz boli len mlčanie, ignorácia či pokračujúce deštrukčné a paralyzujúce kroky v dovtedy fungujúcich inštitúciách,” dodal.

Pridali sa ďalší

Aj platforma Otvorená kultúra! sa ozvala, podporovaná mnohými umelcami ako Jana Kirschner, Zuzana Vačková, Jakub Jablonský, Juraj Loj, Petra Polnišová, Zuzana a Michal Kubovčíkovci, Adela Vinczeová či Dano Dangl.

“Tisíce ľudí v kultúre protestujú proti babráckym a devastačným krokom dua Machala a Šimkovičová. Motivácia protestujúcich neprichádza zo zahraničia, ale z domova. Vyzývame ministerku, aby prestala klamať. Ak má dôkazy o tom, že sú pracujúci v kultúre riadení zo zahraničia, nech ich predloží verejnosti,“ uviedlo združenie.

Šarm sa obrátil na ministerstvo kultúry, aby objasnilo, akými dôkazmi disponuje. „Väčšina toho, čo sa zaznieva vo videu zo SND, sú len subjektívne pocity a hodnotenia, napríklad o neodborných personálnych zmenách, chýbajúcom dialógu, inštitúciách v ohrození, zastrašovaní a podobne. Na to netreba žiadne dôkazy, stačí to tvrdiť?“ reagovala hovorkyňa Bačinská. Podľa nej je najväčší dôkaz správa SIS o štátnom prevrate.

Ministerka sa tiež obhájila a spomenula kontrakt exšéfky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej s jej otcom na rekonštrukciu SNG, výpovede bývalého šéfa SND Mateja Drličku operným spevákom a najímanie ich náhrad za údajne nevýhodných podmienok, ako aj nebezpečný pád krištáľového lustra.

Pripomeňme, že v súvislosti s utajenou správou SIS bola z krajiny vyhostená jedna osoba. Opozícia však tvrdí, že ide len o strašenie ľudí a zneužitie tajných služieb vládou.

Napätie medzi Martinou Šimkovičovou a veľkou časťou kultúrnej komunity trvá už od jej zvolenia na post ministerky kultúry. Mnohí jej vyčítajú nekompetentnosť, šírenie konšpirácií, oslabovanie kultúry v regiónoch, obmedzovanie dotácií a nátlak na zamestnancov. Ministerka sa dostala do konfliktu aj kvôli svojej personálnej politike, keď vymenovala viacerých vedúcich kultúrnych inštitúcií, čo jej kritici považujú za kontroverzné.

Šimkovičová sa však za svoje rozhodnutia postavila, odvoláva sa na svoj mandát z volieb a tvrdí, že len plní vládny program a šetrí verejné financie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis