fbpx

Máš problém so zaspávaním? Tieto potraviny ti môžu pomôcť

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pexels - Andrea Piacquadio)

Aký vplyv má na spánok strava a ktoré potraviny môžu pomôcť s jeho lepšou kvalitou?

„Melatonín je prirodzene sa vyskytujúci hormón v ľudskom tele, ktorý sa prezýva hormón spánku. Vzniká ako reakcia mozgu na tmu a pomáha aj s nastavením cirkadiánnych rytmov,“ hovorí výživová poradkyňa Shana Minei Spenceová.

Hoci si telo dokáže melatonín samo vytvoriť, môžeš do svojho jedálnička zahrnúť aj potraviny, ktoré v sebe melatonín obsahujú a podporiť tak svoj spánok, píše portál novinky.cz. Vyskytuje sa napríklad v mandliach, ktoré si môžete v malom množstve dopriať kedykoľvek počas dňa. Potraviny, ako sú napríklad tvaroh alebo jogurt zase obsahujú tryptofán, ktorý zvyšuje produkciu melatonínu, a preto sú tiež vhodné, ak bojujete so zaspávaním.

Spenceová odporúča konzumovať potraviny bohaté na melatonín najmenej hodinu alebo 30 minút pred spaním, kedy má melatonín na naše telo najväčší vplyv. Podobne ako melatonín hrá aj horčík významnú úlohu v zaspávaní. „Horčík pomáha bojovať so zápalmi a taktiež znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, o ktorom je známe, že prerušuje spánok,“ hovorí Spenceová.

Niektoré štúdie uvádzajú, že nedostatkom horčíka trpí až 75 % Američanov. Tento minerál je pritom zastúpený v širokej škále potravín od listovej zeleniny, cez mandle, arašidy až po slnečnicové semienka. Začni tak svoj deň napríklad ovsenou kašou s ovocím alebo celozrnným chlebom s vajcom a na obed či večeru si dopraj rybu s bulgurom, ktorý je tiež nabitý horčíkom.

Zdravý životný štýl je kľúčom k spokojnému životu. Naopak nezdravé a sladké potraviny môžu viesť k prudkému zvýšeniu cukru v krvi a problémom s trávením. „Vyhnite sa priemyselne spracovaným potravinám a dajte prednosť kvalitným celozrnným výrobkom a komplexným sacharidom, ktoré navrátia zažívanie do rovnováhy,“ súhlasí Spenceová.

Ak máš problémy so zaspávaním, vyskúšaj pred spaním popíjať šálku teplého bezkofeínového nápoja. „Ideálnym pomocníkom na nespavosť je harmančekový čaj alebo zlaté mlieko, ktoré sa pripravuje z kravského mlieka, kurkumy a medu,“ dodáva Spenceová.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie