MAŠKRTENIE ako spojenec pri CHUDNUTÍ: Výskum ODHALIL revolučný PRÍSTUP k chudnutiu, ktorý FUNGUJE!

Zdroj: Unsplash
Reklama

Chudnutie býva často spojené s tvrdými pravidlami a prísnymi zákazmi – vyhýbať sa sladkostiam, tukom či rýchlemu občerstveniu. Pre mnoho ľudí však takéto obmedzenia znamenajú len frustráciu a rýchly návrat k pôvodnej hmotnosti. Najnovšie výskumy prinášajú odlišný pohľad: neodmietať svoje obľúbené jedlá úplne, ale zvoliť správnu mieru ich konzumácie môže byť efektívnejšie a psychicky udržateľnejšie.

Na University of Illinois sa vedci rozhodli preskúmať, či je možné zaradiť do diéty malé množstvá sladkostí a iných chutných jedál tak, aby to neohrozilo výsledky chudnutia. Pod vedením profesora Manabu T. Nakamuru sledovali skupinu ľudí, ktorí sa učili kombinovať zdravé jedlá s kontrolovaným príjmom obľúbených pochúťok. Výsledky ich prekvapili a zároveň priniesli nádej pre tých, ktorí sa trápili prísnymi diétami. Informuje portál Trend.

Ako poraziť chute bez úplných zákazov

Základným problémom mnohých diét nie je hlad, ale neustále nutkanie na konkrétne jedlá – sladké, mastné alebo rýchle občerstvenie. Pokusy tieto chute potlačiť úplným vylúčením často vedú k stresu a následnému prejedaniu. Štúdia ukázala, že plánované a regulované zaradenie malých porcií obľúbených jedál dokáže tieto chute zmierniť a výrazne zlepšiť šance na dlhodobý úspech.

Skupina 30 účastníkov, ktorí trpeli obezitou a často aj ďalšími zdravotnými problémami, sa zapojila do programu Empower. Ten im pomáhal nastaviť jedálniček tak, aby mal dostatok bielkovín, vlákniny a primerané množstvo kalórií, pričom im nediktoval úplné vyhýbanie sa sladkostiam či mastným jedlám.

Konkrétne výsledky výskumu

Pravidelné zaznamenávanie pocitov a túžob účastníkov ukázalo, že tí, ktorí si občas doprial maličkú pochúťku, stratili v priemere takmer 8 % svojej pôvodnej hmotnosti. Po roku bol úbytok stále výrazný – približne 6,7 %. Výskumníci zdôraznili, že zníženie chutí nebolo výsledkom kalorického deficitu samotného, ale súviselo s redukciou telesného tuku.

Prečo extrémny hlad škodí viac než prospeje

Nedostatok jedla vedie k psychickej nepohode, čo podporuje vznik jojo efektu. Prísne diétne obmedzenia môžu zvyšovať citlivosť mozgu na odmenu, čím paradoxne zvyšujú riziko prejedania. Výsledky meta-analýz z roku 2023 potvrdzujú, že flexibilné diéty, ktoré umožňujú občasné maškrty, sú efektívnejšie na dlhodobú kontrolu hmotnosti.

Profesor Nakamura zdôrazňuje, že dôležitá je pravidelnosť a stabilita v stravovaní, nie železná vôľa a extrémne obmedzenia. Pravidelné jedlá, ktoré obsahujú aj malé potešenia, zabraňujú vzniku silného hladu a psychickej frustrácie.

Pôžitok v jedle ako súčasť úspechu

Tento nový prístup otvára cestu k udržateľnému chudnutiu bez neustáleho pocitu viny či frustrácie. Malý kúsok obľúbenej sladkosti v správny čas nie je prehreškom, ale prostriedkom k lepšej kontrole chutí a dlhodobému úspechu.

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie