Máte na chrbtici bolestivé „guče“? Vieme, o čo ide a ako si udržať zdravý chrbát

chrbtica bolesť
Ilustračná fotografia. Zdroj: Canva
Reklama

Určite sa to stalo už aj vám. Zobudili ste sa s boľavým chrbtom, akoby ste spali celú noc niekde na tvrdej podlahe, a to aj napriek tomu že váš matrac je ideálny. Alebo ste po tréningu vo fitku a zistili ste, že chrbát vás rozbolel ešte viac.

Kolujú dokonca vtipy o tom, ako si ľudia po 30-ke pripadajú starí a ako ich bolieva chrbát, pričom sa to považuje už za akúsi normu. Bolesti chrbta nie sú v žiadnom veku úplne normálne a ani by sme si na ne nemali zvykať. Niekedy býva príčinou bolesti chrbta nesprávne držanie tela, no mnohokrát to môže byť aj medicínsky problém. Ak vás pichá, bolieva na chrbtici, mávate úzkosti alebo dokonca bolesť pri srdci, vedeli ste, že môže ísť práve o svalové spazmy? Niektorí ľudia ich majú roky bez toho, aby o tom vedeli.

Čo sú to spazmy a ako vznikajú?

Spazma alebo spazmus je medicínsky výraz na kŕč a neovplyvniteľnú svalovú kontrakciu. Ide o zovretie hlbokých svalov v chrbtici, ktoré môžu byť v kŕči aj dlhodobo, pričom vzniká tvrdá bolestivá „guča“, ktorá bolí ešte viac pri pohybe alebo pri masáži.

Spazmy v chrbtici sú náhle, neúmyselné a často bolestivé sťahy svalov nachádzajúcich sa v oblasti chrbta. Môžu postihnúť rôzne časti chrbtice, vrátane krčnej, hrudnej a driekovej oblasti. Tieto spazmy môžu byť lokalizované v jednom svale alebo postihovať celé svalové skupiny pozdĺž chrbtice, čo vyvoláva dlhodobú bolesť. Stuhnutý sval ďalej prechádza do svojej chronickej formy, kedy môže dokonca tlačiť na nervy.

Spazmy v chrbtici sa prejavujú intenzívnou bolesťou (najmä tie, ktoré sú akútne), stuhnutosťou, obmedzenou pohyblivosťou na mieste spazmy, citlivosťou na dotyk a dokonca vyžarovaním bolesti.

Dávajte si však pozor. Ak máte chronickú spazmu na ľavej strane hrudnej chrbtice a bolesť vám vystreľuje až do hrudníka, môžete si to zameniť až s kardiologickými problémami. Podľa výskumov amerických lekárov, nervovo-svalový systém spolu úzko súvisia a môžu dokonca imitovať bolesť ako pri infarkte.

Vznikajú nielen z nesprávneho držania tela, ale aj zo stresu!

Vznik najmä chronických spaziem na chrbte má niekoľko príčin. Medzi najčastejšie príčiny hlavne akútnych typov bolestí a spaziem na chrbtici býva preťaženie svalov, svalová únava z dlhodobého držania neprirodzených polôh napríklad aj pri spánku, svalová dysbalancia, ale aj dehydratácia a nedostatok elektrolytov.

Naopak, pri chronických spazmách to nebýva také priamočiare a bolesť sa vyvíja dlhodobo. Blokády chrbtice z dôsledku skoliózy alebo zlého držania tela sú časté, ako aj hernia disku a iné degeneratívne zmeny na chrbtici. Za spazmami môžeme tiež hľadať dlhodobé zápalové procesy v tkanivách, svaloch a šľachách a príčinu môžeme hľadať aj v úzkosti a strese. Ako sme si povedali vyššie, úzkosť môže imitovať aj iné napríklad kardiovaskulárne problémy. Čím viac sme v strese, tým viac máme stuhnuté aj svaly.

Ako na spazmy? Rozcvičiť áno, ale pomaly

Zrejme sa nedozviete nič nové, keď povieme, že prevencia je najlepší lekár! To znamená udržiavať si zdravý chrbát. A aký je to zdravý chrbát? Taký, ktorý je rovný a nebolí. Aby ste vedeli čo pri spazmách robiť, treba najskôr rozlíšiť, či ide o akútne vzplanutie bolesti alebo ide o dlhodobý chronický problém. Pri tých akútnych je dobré oddýchnuť si a nechať cvičenie na časy bez bolesti.

Pri ležaní si tiež treba dať pozor – ležať by sme mali v polohe na chrbte, ktorá rovnomerne rozloží váhu tela. Pri veľkej bolesti si dajte tabletku a teplý (alebo studený, podľa toho, čo vám pomáha) obklad, a ak bolesť trvá niekoľko dní, choďte k lekárovi, aby sa vylúčil iný zdravotný problém.

Pri chronických bolestiach chrbtice je to trochu zložitejšie. Bolesť musíte najskôr lokalizovať a aspoň približne stanoviť čas vzniku a príčinu vzniku spazmy. Základom by malo byť pravidelné cvičenie, aspoň 20 minút denne. Mali by ste sa venovať pravidelne strečingu, pilatesu alebo joge, obzvlášť ak máte sedavé zamestnanie. Pár minút denne vám predsa za zdravie chrbtice určite stojí. Zamerajte sa na zdravú polohu pri spánku, ako sme si už povedali, ideálna je tá na chrbte s kvalitným (radšej tvrdším) matracom a ortopedickým vankúšom.

Nespite v príliš krkolomných polohách. Povolená je aj poloha na boku ale radšej s vystretými nohami. Pravidelne si doprajte aj masáže, najmä ak už máte spazmu, masáže vám pomôžu výrazne uľaviť. Ak si trúfate, zverte sa aj do rúk profesionála a vyskúšajte akupunktúru, ktorá pri spazmách skutočne pomáha. Ak chodíte k ortopédovi alebo neurológovi, aj ten vám pomôže navrhnúť fyzioterapiu alebo dokonca kúpeľnú liečbu pohybového aparátu.

Nezabudnite na správne držanie tela, zvládanie stresu a techniku hlbokého a uvedomelého dýchania. Predchádzať svalovým spazmám vám pomôže aj magnézium, dostatočná hydratácia a pozor, aj správna technika pri dvíhaní ťažkých predmetov – ohýbajte len kolená a chrbát držte rovno. Veríme, že vám tieto rady padnú na úžitok a že vám pomôžu na ceste za zdravou chrbticou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie