Máte na ušnom laloku hlbokú ryhu? SPOZORNITE, môže byť znakom VÁŽNEJ DIAGNÓZY

ucho lalok
Zdroj: Canva
Reklama

Znie to neuveriteľne ale zmeny na našich ušiach môžu priamo súvisieť so zdravím srdca a cievneho systému. Preto si niečo povieme o fenoméne zvanom Frank’s sign (ktorý by sa do slovenčiny dal preložiť ako Frankovo znamenie), medicínskom fenoméne pomenovanom po americkom pneumológovi – doktorovi Sandersovi T. Frankovi.

Doktor Frank ako prvý približne pred 40 rokmi opísal súvislosť pozdĺžnych hrubých rýh na ušnom laloku a zvýšeného rizika kardiovaskulárnych chorôb a diabetu. Nie je na škodu mať informácie a preventívne sledovať svoje zdravie.

Starnutie uší je prirodzený proces, no pri hlbokých ryhách zbystrite pozornosť

Okrem pleti nám starne aj koža okolo uší. Ako prvé ochabujú kontúry brady a aj pri ušiach si môžeme všimnúť jemne nazberkanú kožu. Ušné laloky tiež ochabujú a dierky na náušnice sa môžu zdať väčšie, keď si dáme nejaké ťažšie či visiace náušnice, ušné laloky to prirodzene bude ťahať dole. A nebude to vyzerať veľmi dobre.

Prvé zmeny okolo uší si môžete všimnúť už po 35-ke, veľa, samozrejme, závisí aj od genetiky, postavenia uší a brady, deficitu kolagénu v pokožke, nosenia už spomenutých ťažkých náušníc a zlých spánkových návykov (priľahnuté a inak vykrivené uši a podobne). No ak si v akomkoľvek veku všimnete hlbšie vrásky, ktoré vyzerajú ako ryhy tiahnuce sa v spodnej časti ušného laloka, radšej sa objednajte na preventívnu prehliadku ku kardiológovi a nechajte si odmerať hladinu glukózy v krvi nalačno.

Frank’s sign nie je len estetický problém

Každý človek by mal chodiť na preventívne prehliadky a odbery krvi, hlavne ľudia po 40-ke, ktorí by mali k odberom krvi pridať aj preventívnu prehliadku u kardiológa. Bohužiaľ, v praxi to tak často nevyzerá a k lekárovi sa vyberieme viac-menej až vtedy, keď nás niečo trápi. Ľudia, ktorí majú v rodine anamnézu kardiologických ochorení, cukrovky a rakoviny, by s preventívkami určite nemali dlho otáľať.

Tiež treba povedať, že nie každý človek, ktorý si nájde ryhu na ušnom laloku, má choré srdce a nedajbože ide dostať infarkt. Nechceme preto nikoho strašiť, len upriamiť pozornosť korelácie rôznych symptómov a ochorení. Tak isto, Frank’s sign nemusíte objaviť na oboch ušiach, spravidla sa objavuje len na jednej strane. Čo to teda presne to Frankovo znamenie je?

DELC alebo skratka pre diagonálny záhyb ušného laloku

Frank’s sign sa v odborných kruhoch hovorí Diagonal Earlobe Crease a v súvislosti s týmto medicínskym fenoménom sa už uskutočnilo množstvo štúdií. Po počiatočnej identifikácii záhybov sa až u 64,6 % pacientov zistila predispozícia na uvedené ochorenia, u 38,1% sa aj potvrdili ochorenia, ktoré ešte spomenieme. Priamo u pacientov s ochorením koronárnych artérií (ciev) sa uskutočnili rozsiahlejšie štúdie dokumentujúce prítomnosť upchania koronárnych artérií, ochorení periférnych ciev, ako aj cerebrovaskulárnych ochorení (ochorenia ciev mozgu). Z tohto vyplýva, že títo pacienti majú oveľa vyššie riziko infarktu myokardu a cievnych mozgových príhod.

Zaujímavé je, že diagonálny záhyb ušného laloku je možné pozorovať takmer u každého pacienta, ktorý podstúpil bypass (chirurgický zákrok, pri ktorom sa obnoví prietok krvi v koronárnych cievach), a teda títo pacienti sú už lokalizovaní a liečení. Oveľa závažnejšie je pozorovať DELC u ľudí, ktorí sú asymptomatickí a teda nemajú za sebou ani žiadne vyšetrenie.

Riziko budúcich kardiovaskulárnych problémov či príhod sa v takomto prípade môže vyšplhať až do 70 %. Naopak, diabetickí pacienti nemajú takúto priamu úmeru, keďže u nich môže Frank’s sign súvisieť priamo s týmto ochorením (ktoré ako vieme neliečené tiež postihuje cievy a zvyšuje riziko srdcovocievnych ťažkostí).

Príčinou je upchávanie ciev a ich nepriechodnosť

Určite vás najviac zaujíma, čo vlastne spôsobuje tieto ryhy na ušnom laloku. Zjednodušene sa dá povedať, že s nepriechodnými koronárnymi cievami sa zvyšuje aj priama úmera v nedokrvení rôznych častí nášho tela, no a ušný lalok je jedným z nich. V lekárskom jazyku sa teórie líšia. Niektoré správy naznačujú mikrovaskulárne ochorenie v laloku stredného ucha, ktoré je oblasťou koncovej artérie. Iné uvádzajú skrátenú dĺžku telomérov u pacientov s metabolickým syndrómom ako všeobecný mechanizmus výrazne podporujúci starnutie a aterosklerotický mechanizmus (ochorenie tepien, pri ktorom sa v poškodených cievnych tepnách ukladá cholesterol).

Je zaujímavé, že toto znamenie si získalo pozornosť aj v alternatívnej medicíne, keďže sa zistilo, že postihnutá oblasť ušného laloku má vyššiu elektrickú vodivosť a citlivosť v ušnej reflexológii. Po vytvorení tejto ryhy sa táto citlivosť časom stráca.

The relationship of diagonal earlobe crease (Frank's sign) and obstructive coronary artery disease in patients undergoing coronary angiography | Wiener klinische Wochenschrift
Zdroj: The relationship of diagonal earlobe crease (Frank’s sign) and obstructive coronary artery disease in patients undergoing coronary angiography

Existuje niekoľko stupňov Frank’sign, ktoré môžu mať priamu úmeru so závažnosťou zdravotných problémov

Ako je to typické pre mnohé iné fyzické znaky, pozorovanie je len prvým krokom k presnému záveru. Keď nájdete na ušnom laloku ryhu, existuje klasifikačný systém, ktorý bol určený a priradený k prípadom s výskytom kardiovaskulárnych príhod na základe dĺžky, hĺbky a sklonu. Jednostranná a neúplná ryha je najmenej závažná. Jednostranná a úplná ryha značí varovný prst, no a obojstranné a úplné ryhy značia najzávažnejšiu možnosť poškodenia ciev.

Aby ste si nepomýlili ryhu s inými nepatologickými zmenami, existujú aj iné klasifikačné systémy, ale bez asociácie so zvýšenými kardiovaskulárnymi príhodami:

  • Stupeň 1 – vráskavosť (paradoxne pri starnutí sa naše uši a nos zväčšujú, deje sa tak v dôsledku poľavovania pokožky a straty elasticity),
  • stupeň 2a – povrchová ryha za uchom,
  • stupeň 2b – záhyb viac ako 50 % cez ušného laloka,
  • stupeň 3 – hlboká štrbina cez celý ušný lalôčik (spodná časť ucha – sulcus nie je viditeľná),
  • degradácia ušného laloka (v laickej reči môžeme povedať, že ucho sa zmenšuje a je to jedna z mnohých ušných deformít).

Tak čo? Obzreli ste si už v zrkadle detailne svoje uši? Ak ste si aj našli nejaký záhyb či ryhu, netreba hneď podliehať panike, skôr si povedať, že preventívne prehliadky netreba zanedbávať, tak ako aj potrebu každodenného pohybu a zdravého stravovania, ktoré sú kľúčmi k zdravému srdcu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie